BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Pracodawcy RP: konieczna pomoc dla podmiotów leczniczych

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 24.03.2020

Pracodawcy RP zaproponowali swoje uwagi do propozycji pomocy dla przedsiębiorców, przedstawionej przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Według Pracodawców RP w pakiecie nie zawarto żadnych środków pomocowych dla podmiotów leczniczych.

Podmioty te potrzebują pomocy, ponieważ w związku z obecną sytuacją zmagać się będą z ogromnymi komplikacjami w zakresie zwiększenia pracochłonności, drastycznego wzrostu kosztów funkcjonowania, w tym w szczególności zakupu wyposażenia, środków ochrony itp.

Poza tym zapowiadana kwota środków finansowych nie znajduje potwierdzenia w przygotowanych rozwiązaniach legislacyjnych, a rozwiązania te nie uwzględniają oczekiwanych rozwiązań, chociażby w obszarze dotyczącym stworzenia specjalnych warunków pracy dla personelu medycznego.

Według Pracodawców RP konieczne jest także jednoznaczne uregulowanie możliwości wystawiania przez lekarzy zwolnień podczas porad telemedycznych.

Zaprojektowane rozwiązania dotyczące obszaru medycyny pracy w części realizują postulaty środowiska medycznego, ponieważ mają na celu zawieszenie obowiązku wykonywania badań profilaktycznych, jednak konieczne jest przedłużenie okresu ważności orzeczeń lekarskich o 90 dni zamiast wskazanych w projekcie 60 lub 30. Poza tym w projektowanej regulacji zabrakło przepisów dotyczących uzyskania w obecnej sytuacji tzw. książeczki sanepidowskiej, niezbędnej chociażby w branży spożywczej – podkreślają Pracodawcy RP.

Czytaj także: Pandemia pokazuje, co jest ważne w ochronie zdrowia>>>

Konieczne jest też uzupełnienie projektu o rozwiązania rozszerzające możliwość wykonywania badań diagnostycznych w pojazdach oraz obiektach przenośnych, ustawionych na terenie szpitali.

Natomiast w przypadku zamówień na udzielanie świadczeń zdrowotnych związanych  z przeciwdziałaniem COVID-19 konieczne jest wprowadzenie rozwiązań dotyczących niestosowania przepisów art. 26-27 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tryb konkursowy).

Według Pracodawców RP konieczne jest udostępnienie aptekom środków ochrony osobistej, niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa personelu medycznego oraz ciągłości pracy apteki przy ograniczonym personelu, umożliwienie wytwarzania środków dezynfekujących w aptekach oraz zapewnienie ciągłości dostaw i  dostępu do leków. Na czas działań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 konieczne jest  wstrzymanie prowadzonych aktualnie kontroli aptek i niewszczynanie nowych, zarówno przez Inspekcję Farmaceutyczną, jak i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pracodawcy RP podkreślają, że przygotowany projekt tzw. tarczy antykryzysowej idzie we właściwym kierunku, ale ma jednocześnie wiele braków, które jak najszybciej należy wypełnić odpowiednimi regulacjami. W obliczu kryzysu, którego skutków nie sposób jeszcze przewidzieć, rozwiązania powinny iść dużo dalej i być bardziej elastyczne. Poza tym zaproponowane kryteria warunkujące skorzystanie ze wsparcia mogą okazać się zbyt wygórowane. W efekcie istnieje ryzyko, że niektóre instrumenty pomocowe będą fikcyjne i nieskuteczne.

Poza tym w projektowanych przepisach w zasadzie brak rozwiązań skierowanych do dużych przedsiębiorców, którzy nie są uodpornieni na problemy ekonomiczne związane z epidemią Covid-19.

Aby zapewnić bezpieczeństwo ekonomiczne kraju, pomóc przetrwać firmom i zachować miejsca pracy konieczne jest poniesienie adekwatnych nakładów finansowych, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności finansowej państwa. Jest oczywiste, że skompensowanie wszystkich strat i kosztów nie będzie możliwe. Jednak pamiętajmy, że to firmy i ich pracownicy stanowią bazę dochodów na finansowanie zadań publicznych państwa. Bez firm i pracowników bezpieczeństwo zdrowotne państwa nie będzie mogło być realizowane w długim okresie. Bezpieczeństwo zdrowotne nie istnieje bez bezpieczeństwa ekonomicznego – czytamy w stanowisku Pracodawców RP, którzy podkreślają, że wszelkie koszty walki z epidemią, muszą być tak rozłożone aby nie naruszyć bezpieczeństwa ekonomicznego oraz nie mogą one być przerzucane na firmy.

Propozycje Pracodawców RP dotyczą między innymi zaliczek na podstawek dochodowy, podatku VAT, ochrony i wsparcia w funkcjonowaniu rynku pracy, a także niezbędnych rozwiązań prawno-administracyjnych.

Całe stanowisku Pracodawców RP dostępne jest tutaj>>>

Przeczytaj teraz

Enel-med wyróżniony tytułem Najlepszy Partner w Biznesie 2021

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 17.10.2021

Centrum medyczne Enel-Med S.A. znalazło się wśród firm wyróżnionych tytułem „Najlepszy Partner w Biznesie” przyznawanym przez magazyn @Home & Market. 

Marka enel-med okazała się zwycięzcą w kategorii “opieka medyczna” i została doceniona za umiejętność szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby klientów, swobodę leczenia i nowoczesne rozwiązania online do samodzielnego zarządzania zdrowiem. 

Pandemia zmieniła podejście wielu firm do zdrowia. Świadomi pracodawcy oczekują dzisiaj całościowego objęcia pracowników opieką medyczną, profilaktyką i edukacją dotyczącą zdrowego stylu życia. Wzrosło znaczenie wsparcia psychologicznego i budowania zdrowego środowiska pracy. 

Czytaj także: Enel-Med otworzył centrum stomatologii na warszawskim Zaciszu >>>

W odpowiedzi na nowe potrzeby klientów enel-med wprowadził prozdrowotne benefity, które wykraczają poza tradycyjną opiekę medyczną, w tym warsztaty radzenia sobie ze stresem, na temat budowania odporności czy znaczenia profilaktyki. Stawia także na indywidualne podejście i swobodę leczenia. 

W enel-med pracownicy firm, korzystający z oferty medycznej, mają łatwy dostęp do lekarzy bez skierowań, możliwość skorzystania z usług stacjonarnych i e-wizyt, a także nowoczesne rozwiązania online takie jak aplikacja mobilna, za której pośrednictwem pacjent ma dostęp do zaleceń lekarskich, wyników badań, e-recept, czy skierowań. 

Centrum Medyczne Enel-Med. S.A. działa od 1993 roku, jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych i oferuje pełną obsługę medyczną na terenie całego kraju.    

W skład grupy wchodzi 30 przychodni wieloprofilowych, Szpital Centrum w Warszawie oraz specjalistyczne kliniki: medycyny sportowej enel-sport, medycyny estetycznej Estell, a także stomatologii. Razem z placówkami partnerskimi enel-med tworzy sieć ponad 1600 placówek medycznych w całej Polsce.   

Czytaj także: Enel-Med: wzrost przychodów z usług komercyjnych w I półroczu 2021>>>

Przeczytaj teraz

GNS: projekt „Twój Najlepszy Szpital” w Olkuszu

Autor:
Dodano: 9.10.2013


Rusza kolejna odsłona eksperymentalnego projektu realizowanego przez Grupę Nowy Szpital. Podobnie jak w Giżycku teraz mieszkańcy Olkusza wspólnie z pracownikami szpitala będą zmieniać swoją placówkę w bardziej przyjazną dla pacjentów.

– Szpital powinien być miejscem, w którym najważniejszy jest pacjent. Chcielibyśmy, żeby mieszkańcy Olkusza poczuli, że to ich szpital i mogą mieć wpływ na to, co się w nim dzieje. Ich opinie będą główną wskazówką do pozytywnych zmian wdrażanych w olkuskim szpitalu – mówi dr Norbert Kubański prezes Nowego Szpitala w Olkuszu.

Pierwszym etapem projektu „Twój Najlepszy Szpital” jest poznanie opinii i pomysłów mieszkańców Olkusza na funkcjonowanie szpitala. Posłuży do tego specjalnie przygotowana ankieta, którą można wypełnić między innymi w szpitalu, w siedzibie starostwa czy poprzez stronę internetową http://www.twojnajlepszyszpital.pl Ankiety zbierali też pracownicy szpitala na olkuskim rynku.

Opracowane wyniki ankiet pozna personel szpitala, który razem z zarządem będzie realizował wnioski przedstawione przez mieszkańców. Kolejne etapy projektu będzie można śledzić na bieżąco w Internecie – między innymi na stronach serwisu internetowego http://www.twojnajlepszyszpital.pl  oraz w serwisie Facebook.

– Jesteśmy świadomi, że nie wszystko uda się nam zrobić od razu, ale na pewno będziemy się starali, żeby szpital był miejscem przyjaznym pacjentom – mówi dr Kubański.

„Twój Najlepszy Szpital” to kontynuacja projektu „Najlepszy Szpital. Giżycko”, który rozpoczął się na początku roku 2013 w Szpitalu Giżyckim. Na podstawie opinii mieszkańców personel szpitala w Giżycku stara się opracować plan zmian w szpitalu, które będą odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Zmiany w szpitalu, na którymi pracują podczas specjalnych warsztatów pracownicy szpitala w Giżycku, można obserwować na stronie www.najlepszyszpitalgizycko.pl czy na stronie akcji na Facebooku www.facebook.com/zdroweszpitale

 

Przeczytaj teraz

Medicover: innowacyjne zabiegi laserowe w szpitalu

Autor:
Dodano: 6.01.2015


W warszawskim Szpitalu Medicover można wykonywać innowacyjne laserowe zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Do końca stycznia 2015 placówka oferuje bezpłatne konsultacje specjalisty z tego zakresu.

Zabiegi wykonywane są przy użyciu laseru Fotona, który w bardzo szybki, bezbolesny i skuteczny sposób może poradzić sobie z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, pozwoli ujędrnić wargi sromowe,  zlikwidować blizny po cesarskim cięciu lub innym zabiegu chirurgicznym czy usunąć zmiany skórne z okolic intymnych. Zabieg przy użyciu lasera to minimalny czas rekonwalescencji, maksymalna precyzja i skuteczne efekty.

Grupa Medicover jest międzynarodową firmą medyczną oferującą pełny zakres opieki medycznej. W Polsce opiekuje się ponad 5 tysiącami firm i ponad 500 tysiącem  pacjentów. Posiada 30 szerokoprofilowych Centrów Medicover w największych miastach Polski: w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Współpracuje z ponad tysiącem placówek medycznych w całej Polsce. O zdrowie pacjentów troszczy się ponad 1400 lekarzy i 300 pielęgniarek i personelu pomocniczego w placówkach własnych oraz przeszło 9 tys. lekarzy współpracujących. Ukoronowaniem dotychczasowego rozwoju firmy w Polsce było otwarcie w 2010 roku pierwszego, pełnoprofilowego Szpitala Medicover w warszawskim Wilanowie.

Przeczytaj teraz

Bielsko-Biała: nowy sprzęt w Konior Clinic

Autor:
Dodano: 12.08.2017

Poradnia dermatologiczna ze Specjalistycznego Centrum Medycznego Konior Clinic z Bielska-Białej została wyposażona w jeden z najnowocześniejszych laserów CO2 – wykorzystywany do usuwania zmian skórnych. Placówka posiada kontrakt z NFZ na ambulatoryjne świadczenia w zakresie dermatologii.

Przy pomocy urządzenia zmiany mogą być usuwane w sposób prawie bezkrwawy , a proces gojenia jest bezbliznowy. Wskazania do zabiegu to włókniaki, brodawki łojotokowe i płaskie, niektóre zmiany barwnikowe, niektóre blizny i inne narośla skórne.

Konior Clinic oferuje świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, realizuje profilaktyczne programy zdrowotne oraz oferuje konsultacje specjalistyczne w kilkunastu poradniach.

Można tutaj także wykonać badania diagnostyczne – USG, EKG i laboratoryjne (także testy na ustalenie ojcostwa). Placówka prowadzi poradnię medycyny pracy, certyfikowane centrum podróży oraz międzynarodowy punkt szczepień. Działa tutaj także poradnia stomatologiczna oraz pielęgniarska opieka długoterminowa.

Świadczenia oferowane przez Centrum są zarówno komercyjne jak i finansowane w ramach kontraktu z NFZ. Wartość kontraktu na rok 2017 wynosi 1,8 mln zł. Kontrakt dotyczy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, leczenia stomatologicznego, profilaktycznych programów zdrowotnych oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych.

Specjalistyczne Centrum Medyczne powstało w 1999 roku. Początkowo oferowało usługi medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Pozyskanie doświadczonej kadry medycznej, zakup sprzętu diagnostycznego i rozwój bazy lokalowej zaowocował powstaniem ośrodka diagnostyczno-leczniczego o zasięgu regionalnym, prowadzonego obecnie pod nazwą Konior Clinic Sp. z o.o. Sp. k.

Placówka jest zlokalizowana w Bielsku-Białej przy ulicy Pszennej 11.

Przeczytaj teraz

Alert legislacyjny

Autor:
Dodano: 3.01.2013


30 grudnia 2012 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające dotychczasowe przepisy dotyczące recept lekarskich. Wprowadzone zmiany poszerzają zakres obowiązków zarówno osób wypisujących recepty, jak i na wydających leki w zakresie wypełniania recept (zarówno na awersie, jak i rewersie recepty).


Zgodnie z nowym rozporządzeniem treść recept uległa zmianie między innymi poprzez:
– nałożenie na lekarzy wykonujących indywidualną praktykę lekarską wyłącznie w miejscu wezwania lub indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską wyłącznie w miejscu wezwania obowiązku umieszczania na recepcie w danych osoby uprawnionej adresu miejsca przyjmowania wezwań i przechowywania dokumentacji medycznej,
– wprowadzenie możliwości wpisywania na recepcie międzynarodowej nazwy leku oraz stosowanych w farmacji nazw mieszanek recepturowych (leki recepturowe).

Dodatkowo rozporządzenie przewiduje zmiany w zakresie formy recept polegające na:
– wprowadzeniu nowego wzoru recepty na lek posiadający kategorię dostępności „Rpw”,
– uregulowaniu, iż recepty na leki posiadające kategorię dostępności „Rpw” będą wystawiane na druku w kolorze białym i bez wtórnika,
– zmianie systemu numerowania recept (do 31 marca 2013 roku rozporządzenie dopuszcza możliwość wystawianie recept na drukach, których dwie pierwsze cyfry unikalnego numeru identyfikującego receptę to 01).

Ponadto wprowadzono zmiany dotyczące:
– rozszerzenia obowiązków osób wydających leki w zakresie sprawozdawczości do Narodowego Funduszu Zdrowia,
– umożliwienia wystawiania recept na leki o kategorii dostępności „Rpw” przez lekarzy, którzy nie podpisali z NFZ umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych przysługujące świadczeniobiorcom,
– możliwości realizacji recepty mimo, iż adres pacjenta nie będzie zgodny z numerem oddziału wojewódzkiego.

W razie zainteresowania rozwinięciem kwestii zawartych w Alercie, prosimy o kontakt z Kancelarią.
Kancelaria Fortak & Karasiński Radcowie Prawni
www.fandk.com.pl

Przeczytaj teraz