BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Złotoryja: powiat chce przejąć szpital od prywatnego właściciela

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 30.04.2019

Samorząd powiatu złotoryjskiego (województwo dolnośląskie) planuje przejęcie miejscowego szpitala, który pod koniec roku 2015 został wydzierżawiony prywatnej spółce. Szpital w kwietnia 2019 zaprzestał działalności na kilku oddziałach.

Dotyczy to oddziałów: neonatologii, pediatrii oraz położnictwa i ginekologii.

Szpital prowadzi także oddziały – chirurgiczny, wewnętrzny, neurologiczny, rehabilitacyjny, opiekuńczo-leczniczy oraz anestezjologii i intensywnej terapii, a także zespół poradni specjalistycznych oraz nocną i świąteczna opiekę zdrowotną.  Placówka działa w sieci szpitali.

Szpital prowadzi Szpital Powiatowy im. A. Wolańczyka sp. z o.o., której prezesem jest Witold Rozmarynowicz. Spółka, założona przez grupę biznesmenów z Łodzi, na mocy umowy z powiatem wydzierżawiła majątek ruchomy i nieruchomy szpitala. Pod koniec 2016 roku 100 procent udziałów spółki kupił Jacek Nowakowski, prezes spółki Centrum Dializa. W roku 2019 udziały te przejęła powiązana rodzinnie z Jackiem Nowakowskim fundacja Pro Salute Omnium.

Władze powiatu złotoryjskiego chcą powołać własna spółkę i odzyskać szpital. Trwają negocjacje z obecnym dzierżawcą. Są także plany, aby do spółki prowadzącej szpital przystąpiły gminy z terenu powiatu.

Czytaj także: Potrzebne jest partnerstwo sektora publicznego i prywatnego>>>

Przeczytaj teraz

Centrum Amethyst: dobiega końca inwestycja w Zgorzelcu

Autor:
Dodano: 17.12.2017


Inwestycja związana z budowanym przy Wielospecjalistycznym Szpitalu w Zgorzelcu Centrum Radioterapii Amethyst weszła już w końcową fazę. Trwają ostatnie prace wykończeniowe, dostawa wewnętrznego wyposażenia oraz zagospodarowanie terenu.

Uruchomienie Centrum zapewni w Zgorzelcu międzynarodowe standardy leczenia onkologicznego, dostęp pacjentów do nowoczesnego sprzętu oraz możliwość odbycia całości terapii w jednym miejscu.

To długo oczekiwana zmiana ważna dla pacjentów nie tylko ze Zgorzelca, ale również innych ośrodków z południowo-zachodniego krańca województwa dolnośląskiego.

Koszt całości inwestycji pokrywa sieć Amethyst, która działa w kilku krajach Europy, a w Polsce od 4 lat prowadzi Centrum Radioterapii w Krakowie.

W powstającym Centrum Amethyst w Zgorzelcu 13 grudnia 2017 roku miało miejsce podpisanie umowy na dofinansowanie ze środków unijnych dwóch projektów, które będzie realizował szpital – Miedziowo-Turoszowskiego Zagłębia Onkologicznego oraz Regionalnego Centrum Opieki Koordynowanej. Przy tej okazji władze województwa oraz goście obejrzeli zainstalowane w placówce nowoczesne akceleratory.

Przeczytaj teraz

Diagnostyka: drugi etap kampanii edukacyjnej dotyczącej profilaktyki zdrowotnej

Autor:
Dodano: 1.09.2014

Jestem kobietą i dbam o partnera – tak nazywa się drugi etap ogólnopolskiej kampanii poświęconej profilaktyce zdrowia. Jej głównymi adresatami są kobiety, które dbają o zdrowie całej rodziny. Ze statystyk wynika, że regularnie bada się prawie 70 procent kobiet i tylko 30 procent mężczyzn.

– W statystykach wykrywalności chorób na wczesnych etapach, kiedy chorobę można poddać skutecznej terapii zdecydowanie lepsze są panie i trudno nie widzieć w tym związku ze średnią długością życia. Naszą kampanią chcemy wesprzeć kobiety i pomóc im zadbać o drowie całej rodziny. Przez trzy miesiące trwania drugiego etapu kampanii będziemy rozdawać bony rabatowe na pakiet badań dla mężczyzn z 70-procentową zniżką, a dbające o partnerów panie zapraszamy do konkursu z atrakcyjnymi nagrodami – zachęca Grzegorz Polus, dyrektor ds. marketingu sieci laboratoriów Diagnostyka.

Aby uzyskać bon na komplet badań dla swojego mężczyzny wystarczy zarejestrować się na stronie kampanii i odpowiedzieć na pytanie „dlaczego dbam o swojego mężczyznę?” Dodatkowo można będzie wygrać atrakcyjne nagrody dla dwojga (wakacje w Alpach, weekendy w SPA i zestawy balenokosmetyków). Fundatorami nagród są Biuro Podróży Wygoda Travel, Flora Pro.Activ oraz Balneokosmetyki z Malinowego Zdroju.

Drugi etap kampanii Jestem kobietą i dbam o partnera rozpoczął się 1 września 2014 i potrwa do 30 listopada 2014 roku. Wiosną 2015 nastąpi kolejna odsłona działań profilaktycznych skierowana do kobiet dbających o zdrowie dzieci.  Organizatorem kampanii jest największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka.

Kampania „Jestem kobietą i dbam” jest kolejną inicjatywą ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka, która od lat prowadzi profilaktyczne i edukacyjne kampanie społeczne, takie jak między innymi: „Diagnostyka dla Twojej ciąży”, „Badania z uśmiechem”, czy „Kobieta świadomie dojrzała”. Diagnostyka to największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych. Oferuje największy wybór badań laboratoryjnych (2500 rodzajów testów) dostępnych również bez skierowania od lekarza.

Sieć posiada ponad 400 placówek w całej Polsce. Punkty pobrań dostosowane są do obsługi osób niepełnosprawnych, część posiada specjalne kąciki dziecięce, pomagające w bezstresowej obsłudze małych pacjentów. Firma obsługuje miliony pacjentów rocznie oraz współpracuje z kilkoma tysiącami placówek ochrony zdrowia.

Strona kampanii: www.kobieta.diagnostyka.pl

 

Przeczytaj teraz

Pracodawcy RP zapraszają na seminarium w sprawie systemu IOWSZ

Autor:
Dodano: 14.10.2016

Pracodawcy RP zapraszają na seminarium poświęcone Instrumentowi Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ). Seminarium odbędzie się  24 października w godzinach od 12.00 do 16.00 w siedzibie Pracodawców RP przy ulicy Berneńskiej 8.

Spotkanie poprowadzi Jakub Adamski, zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia, jeden z autorów regulacji wprowadzającej IOWISZ.

Do udziału został także zaproszony przedstawiciel Departamentu Budżetu, Finansów i Inwestycji. Departament ten jest odpowiedzialny za wydawanie wniosków w imieniu ministra zdrowia dla szpitali, których organem założycielskim jest wojewoda, uczelnia medyczna oraz dla instytutów badawczych.

Wniosek IOWISZ na mocy ustawy będzie musiał wypełnić każdy podmiot dokonujący inwestycji o wartości powyżej 2 mln zł w AOS i 3 mln zł w leczenie szpitalne w okresie 2 lat oraz każdy podmiot ubiegający się o dotacje unijną.

W programie szkolenia znajdzie się omówienie działu IVa – ocena potrzeb zdrowotnych ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz omówienie intencji pytań zawartych we wzorze wniosku zawartym w rozporządzeniu ministra zdrowia z 15 września 2016 roku w sprawie formularza Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia.

Zgłoszenie do udziału w seminarium można przesyłać do 20 października 2016 roku na adres g.byszewski@pracodawcyrp.pl.

Liczb miejsc podczas spotkania jest ograniczona.

Przeczytaj teraz

Pracodawcy RP: zmiana wyceny świadczeń nie do zaakceptowania

Autor:
Dodano: 11.12.2013


Ewentualne wejście w życie zarządzenia Prezesa NFZ, które wprowadzi zmianę wyceny świadczeń z tylko dwu- lub trzytygodniowym wyprzedzeniem, jest nieodpowiedzialne i szkodzi systemowi ochrony zdrowia, uważają Pracodawcy RP.

Prezes NFZ przedstawił do konsultacji projekt zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne. W opinii ekspertów Pracodawców RP zawarte w dokumencie propozycje grożą poważnymi negatywnymi konsekwencjami dla świadczeniodawców. Ostrzegają oni, że przedstawiony projekt – który ma wejść w życie w dniu podpisania i dotyczyć umów obowiązujących od 1 stycznia 2014 roku – zakłada bardzo duże zmiany w wycenie wielu świadczeń medycznych. Są one wprowadzane w trakcie trwania umów i będą miały istotny wpływ na funkcjonowanie świadczeniodawców.

Prezes NFZ zaproponował obniżenie poziomu wyceny niektórych świadczeń nawet o 80%, a w wielu przypadkach – o około 30–40%. – Taka zmiana miałaby potencjalnie istotny wpływ na kondycję finansową świadczeniodawców, którzy przecież bardzo często korzystają z finansowania zewnętrznego, opartego na analizach jego spłaty z uwzględnieniem innej, wyższej wyceny – przypominają eksperci Pracodawców RP. Ich zdaniem w praworządnym kraju każda zmiana powinna być poprzedzona odpowiednio długim vacatio legis, które umożliwi dostosowanie się podmiotów leczniczych do nowych warunków. Także zmiana istotnych warunków umowy – a do takich należy wynagrodzenie – wymaga zastosowania okresu przejściowego.

– Można sobie wyobrazić sytuację, w której świadczeniodawca uzna, że nowa wycena świadczeń jest za niska i lepszym rozwiązaniem będzie likwidacja podmiotu leczniczego. Tymczasem sam proces likwidacji i wywiązanie się z innych przepisów, np. prawa pracy, nakłada na niego obowiązki finansowe przynajmniej na kolejne trzy miesiące – mówią eksperci organizacji. Także uzyskanie dotacji np. na zakup wyposażenia medycznego może być problemem w przypadku bardzo niekorzystnej zmiany wyceny świadczeń. Przykładów możliwych konsekwencji szybkich i nieoczekiwanych zmian wyceny świadczeń można przedstawiać wiele. Pewne jest jednak to, że takie działania nie zachęcają inwestorów i utwierdzają ich w przekonaniu o bardzo wysokim ryzyku inwestycji w tym sektorze. To zaś może ograniczyć dopływ kapitału do polskich szpitali i uniemożliwić im modernizację. Pamiętajmy przy tym, że do 2016 roku powinno się przeprowadzić kosztowne dostosowanie do nowych, wyższych wymogów sanitarnych oraz pełną informatyzację.

Zdaniem ekspertów Pracodawców RP działania płatnika uniemożliwiają planowanie strategiczne w ochronie zdrowia. Powodują też chaos oraz niepewność wśród zarządzających podmiotami leczniczymi. A to z kolei w bezpośredni sposób przekłada się na pacjentów i ich bardzo złą ocenę systemu ochrony zdrowia.

Idealnym rozwiązaniem byłoby rozpoczęcie obecnie rozmów o wycenie świadczeń na 2015 rok. Muszą one być poparte rzetelnymi analizami dokonanymi przez płatnika, do których mogliby się odnieść świadczeniodawcy, konsultanci i eksperci. Zasadą powinno być także to, żeby tego typu zmiany były przeprowadzane przed kontraktowaniem i w przypadku zawarcia nowej umowy obowiązywały przez cały okres jej realizacji.

Przeczytaj teraz

Promedica24: fundusz PineBridge zwiększa udziały w spółce

Autor:
Dodano: 26.10.2012


PineBridge Investments kupił 25 procent udziałów w Promedica24, zwiększając tym samym swoje udziały w spółce do 75 procent. Fundusz od grudnia 2010 roku posiadał 50 udziałów w Promedica24.

Promedica24 działa od 2004 roku. Jest największym dostawcą usług w zakresie pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz opieki nad starszymi osobami w Polsce i Niemczech. Spółka ma siedzibę w Polsce i zatrudnia około 4.000 pracowników (według stanu na dzień 30 września 2012 roku). W całym kraju firma posiada ponad 20 oddziałów. Oferuje swoje usługi klientom na rynkach Europy Zachodniej (m.in. w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Belgii, Holandii oraz Portugalii). Rozpoczyna również projekty dla klientów ze Skandynawii, Holandii i Krajów Arabskich. Planuje ekspansję na kolejne rynki.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni, mogąc ogłosić zwiększenie naszego udziału w Promedica24. – mówi Artur Haze, Dyrektor PineBridge Investments (Central Europe). – Spółka rozwija się niezwykle szybko i cały czas wzmacnia swoją pozycję rynkową w Polsce, Rumunii i Niemczech. Widzimy dalsze możliwości rozwoju i długoterminowego zwiększania jej wartości.

Rafał Rzeźniczak, CEO Promedica24, dodaje: Jestem przekonany, że jeszcze bliższa współpraca z funduszem PineBridge korzystnie wpłynie na rozwój spółki i budowę jej wartości. Planując dalszą ekspansję i konsolidowanie branży wokół Promedica24, ważne będzie czerpanie z wiedzy i doświadczenia w tym obszarze od naszego głównego udziałowca.

Kapitał potrzebny do przeprowadzenia inwestycji zapewnił PineBridge New Europe Partners II, L.P., fundusz private equity zarządzający portfelem aktywów o wartości 522 mln EUR, inwestujący w Europie Środkowej i Wschodniej.

PineBridge jest niezależnym funduszem inwestycyjnym posiadającym ponad sześćdziesięcioletnie doświadczenie w działalności na rynkach rozwiniętych i rozwijających się. Łączna wartość aktywów, którymi zarządza fundusz w imieniu klientów instytucjonalnych i prywatnych na całym świecie, przekracza 68 mld USD (stan na dzień 30 czerwca 2012 roku). Paleta oferowanych strategii inwestycyjnych obejmuje inwestycje w aktywa, akcje, papiery wartościowe o stałym dochodzie, fundusze typu private equity oraz fundusze hedgingowe.

 

Przeczytaj teraz