BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Enel-Med: I półrocze 2012 okresem intensywnego rozwoju

Autor:
Dodano: 29.08.2012


I półrocze 2012 roku było dla Centrum Medycznego Enel-Med okresem intensywnego rozwoju. Spółka przyjęła pierwszych pacjentów do nowo otwartego szpitala w Warszawie. Koncentrowała się też na rozwoju trzech placówek uruchomionych w 2011 roku – przychodni wieloprofilowej wraz z pracownią diagnostyczną w Gdańsku, Oddziału Diagnostycznego Centrum w Warszawie i pracowni diagnostycznej w Koninie.  

– W I półroczu tego roku, oprócz uruchomienia nowego szpitala przy al. Solidarności 128 w Warszawie, koncentrowaliśmy się także na rozwoju działalności trzech nowych placówek, które otworzyliśmy w 2011 roku. Ponadto, w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2012 roku podpisaliśmy 150 nowych umów z klientami korporacyjnymi, a wielu z naszych dotychczasowych klientów przedłużyło z nami współpracę, bądź rozszerzyło jej zakres. Na osiągnięte w I półroczu 2012 roku wyniki finansowe wpływ miały właśnie wspomniane inwestycje. Przede wszystkim wzrosły koszty stałe związane z uruchomieniem nowych placówek, jak czynsze, amortyzacja i wynagrodzenie nowo zatrudnionego personelu administracyjnego – mówi Adam Rozwadowski, Prezes Zarządu Centrum Medycznego Enel-Med.

– Drugim istotnym czynnikiem mającym wpływ na osiągnięty wynik finansowy było podpisanie z dużym opóźnieniem kontraktu na usługi szpitalne z mazowieckim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Spowodowało to spadek sprzedaży w tym fragmencie działalności Enel-Med, jednak nadal jest on naszym najbardziej zyskownym obszarem. Cieszymy się także z rozwijającej się współpracy z placówkami publicznymi. Podpisaliśmy umowy o współpracy z Zakładem Opieki Zdrowotnej Poznań-Jeżyce, Szpitalem im. Franciszka Raszei w Poznaniu oraz ze Szpitalem Wolskim im. Anny Gostynińskiej w Warszawie. Na przełomie 2011 i 2012 roku koncentrowaliśmy się na rozwoju sieci medycznej, łącznie wydaliśmy ok. 52 mln zł na inwestycje, między innymi dzięki środkom pozyskanym z oferty publicznej. Teraz skupimy się na intensywnych działaniach mających na celu zwiększenie sprzedaży, dzięki którym chcemy poprawić nasze wyniki finansowe. To jest nasz główny cel założony na II połowę tego roku oraz na rok 2013– dodaje Adam Rozwadowski.

W II półroczu 2012 roku Centrum Medyczne Enel-Med. będzie m.in. rozwijać kanał Fee For Service (płatność za wykonaną usługę). Spółka przewiduje wprowadzenie do swojej oferty nowych produktów w tym obszarze.

Przeczytaj teraz

Będą zmiany w ustalaniu kosztów przeszczepów

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 29.07.2020

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu ustalania kosztów czynności związanych z pobieraniem, przechowywaniem, przetwarzaniem, sterylizacją i dystrybucją komórek, tkanek i narządów.

Zmianie ulegają przepisy zawarte w rozporządzeniu ministra zdrowia z 22 marca 2010 roku w sprawie szczegółowego sposobu ustalania kosztów czynności związanych z pobraniem, przechowywaniem, przetwarzaniem, sterylizacją i dystrybucją komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2014 r. poz. 469). Wprowadzane zmiany mają na celu uwzględnienie kosztów, których dotychczas nie były ujęte w przepisach.

Chodzi o koszty związanie z pobieraniem tkanek lub komórek. Ich brak powoduje, że przepisy są niejasne, uznaniowe, a ich efektem jest różnorodność interpretacji dotycząca rozliczania kosztów pobrania, a także odstąpienie od poszczególnych elementów pobrania ze względu na brak możliwości refundowania tych kosztów;

Pozostałe koszty zostały uaktualnione, ponieważ ich wysokość była niezmieniona od roku 2012.

Czytaj także: Trzeba zmienić dotychczasowy model opieki zdrowotnej>>>

Drugą ważną kwestią jest wprowadzenie możliwości rozliczeń zwrotu kosztów za chybione wyjazdy i chybione pobrania dla zespołów transplantacyjnych bezpośrednio z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji „Poltransplant”, a nie przez szpital zgłaszający potencjalnego dawcę, jak to ma miejsce obecnie.

Zmieniono również częstotliwość przekazywania, przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji „Poltransplant” oraz Krajowe Centrum Bankowania Tkanek i Komórek, informacji o proponowanym wzroście kosztów, z corocznego przekazywania na okres 3-letni do 31 stycznia danego roku.

Celem  zmian w przepisach ma być zwiększenie liczby pobieranych komórek, tkanek i narządów oraz uproszczenie procedury rozliczeń za chybione wyjazdy i chybione pobrania.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu ustalania kosztów czynności związanych z pobieraniem, przechowywaniem, przetwarzaniem, sterylizacją i dystrybucją komórek, tkanek i narządów został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 27 lipca 2020 roku.

Termin zgłaszania uwag to 14 dni od dnia otrzymania projektu.

Link do projektu>>>

Przeczytaj teraz

Odbyły się Ogólnopolskie Targi Medyczne

Autor:
Dodano: 30.06.2014


W czerwcu 2014 już po raz drugi odbyły się II  Ogólnopolskie Targi Medyczne zatytułowane Nowoczesna Placówka Medyczna. Portal Medycynaprywatna.pl sprawował patronat medialny nad wydarzeniem.

Spotkanie obejmowało szereg konferencji, konwentów tematycznych oraz targi sprzętu i technologii medycznych. Podczas konferencji poruszone zostały problemy ochrony zdrowia, a uczestnicy mieli okazję poznania aktualnych trendów i korzyści płynących z połączenia i wykorzystania nauki, technologii oraz nowoczesnego sprzętu medycznego.

Wystawcami targów byli producenci aparatury, sprzętu medycznego oraz technologii IT dedykowanej sektorowi medycznemu. Do współpracy zaproszono również przedstawicieli uniwersytetów medycznych, prestiżowe wydawnictwa branżowe, instytucje oraz stowarzyszenia naukowe.

Spotkanie odbyło się w Warszawie, w Ośrodku Sportowo – Szkoleniowym Torwar. Przez dwa dni można było odwiedzać stoiska  i uczestniczyć w wielu spotkaniach specjalistycznych dedykowanych różnym specjalizacjom lekarskim.

W ramach pierwszego dnia wydarzenia odbyło się 8 spotkań poruszających tematykę między innymi sprawnego zarządzania szpitalem, diagnostyki laboratoryjnej oraz nowoczesnej metody fizjoterapii IAT. Poruszone zostały problemy takie jak finanse czy zarządzanie placówką medyczną. Nie zabrakło również wybitnych i znanych specjalistów z zakresu ratownictwa medycznego, opieki pielęgniarskiej i medycyny paliatywnej. Wśród ekspertów można wymienić między innymi gen. bryg. dr hab. n. med. Grzegorza Gieleraka, prof. dr hab. Grażynę Nowicką, prof. dr hab. Dariusza Sitkiewicza, płk mgr inż. Piotra Murawskiego, dr n. med. Arkadiusza Trzosa, dr n. med. Marię Posłuszną-Owcarz, dr hab. n. hum. Ewę Wilczek-Rużyczkę, dr n. med. Krzysztofa Czarnobilskiego, prof. dr hab. med. Marię Barcikowską czy dr n. med. Marka Krasuskiego.

Drugiego dnia spotkania wszyscy uczestnicy mieli okazję wziąć udział w konferencjach skierowanych do kadry zarządczej placówkami medycznymi takich jak  „Outsourcing w Ochronie Zdrowia”, „Wnioski z dotychczasowych doświadczeń – Elektroniczna Dokumentacja Medyczna” czy „Bezpieczny i Nowoczesny Blok Operacyjny” .

Największym zainteresowaniem cieszyły się sesje dedykowane fizjoterapeutom, specjalistom medycyny estetycznej oraz pracownikom zakładów diagnostyki obrazowej. Obecni byli między innymi: prof. dr hab. n. med. Leszek Królicki, dr inż. Kajetan Wojsyk, dr n. med. Jarosław Rydzek, dr n. med. Wojciech Przybylski, dr n. med. Marian Przylepa,
prof. dr hab.n. med. Urszula Grzesiakowska, dr hab. n. med. prof. nadzw. Piotr Majcher, lek. med. Dariusz Kuś, dr hab Zbigniew Nawrat, dr n. med. Andrzej Sankowski, prof. ndzw. dr inż. Jacek Arct.

Nowoczesna Placówka Medyczna to również Targi technologii i sprzętu medycznego. Podczas dwóch dni wiodący dostawcy prezentowali swoje nowinki szerokiemu gronu przedstawicieli placówek medycznych przybyłym na to wydarzenie. Wśród Wystawców II edycji Targów znaleźli się producenci zaawansowanego, sprzętu medycznego, nowoczesna aparatura medyczna, sprzęt jednorazowego użytku, a także dealerzy aut i karetek.

W tym roku Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął  Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego oraz liczne ogólnopolskie stowarzyszenia medyczne.

Reportaż filmowy z targów można oglądać na stronie www.fizioterapiaonline.pl

 

Przeczytaj teraz

Jędrzejów: w szpitalu ArtMedik wznowił działalność oddział pediatryczny

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 7.04.2018

W Szpitalu Specjalistycznym im. Wł. Biegańskiego w Jędrzejowie, prowadzonym przez spółkę ArtMedik, 1 kwietnia 2018 roku wznowił przyjmowanie pacjentów oddział pediatryczny. Oddział zawiesił działalność 1 stycznia 2018 roku.

Oddział wstrzymał przyjęcia już około połowy grudnia 2017. Spółka tłumaczyła, że nie można było zapewnić dzieciom odpowiedniej opieki medycznej, ponieważ zabrakło lekarzy, którzy mogliby dyżurować. Prawo zabrania zatrudnienia lekarzy na etacie i jednocześnie tych samych na umowę o dzieło, a szpitala nie stać było stać na opłacanie dodatkowych lekarzy.

Oddział posiada 30 łóżek, rocznie przyjmował około 700 pacjentów. Pracuje tu trzech lekarzy na etacie, trzech lekarzy dyżurujących i 12 pielęgniarek.

Szpital w Jędrzejowie ma około 200 łóżek na dziewięciu oddziałach: ratunkowym, chirurgicznym, ginekologii i położnictwie, noworodkowym, pediatrycznym, wewnętrznym, ortopedycznym, anestezjologii i intensywnej terapii i w stacjonarnym hospicjum. W szpitalu pracuje około 150 pielęgniarek i położnych.

ArtMedik od 2011 roku prowadzi też szpital miejski w Kielcach. Do Grupy ArtMedik należy także Świętokrzyskie Centrum Medyczne w Kielcach, Śląskie Centrum Medyczne w Częstochowie, Laboratorium Biomechaniki, działające w Kielcach, oraz sieć aptek Plus. Grupa realizuje projekt unijny dotyczący prowadzenia Medycznego Zaplecza Badawczego, którego celem jest wdrażanie nowych usług.

Przeczytaj teraz

Nowe standardy mówią o diagnozowaniu depresji w ciąży

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 4.04.2018

Diagnozowanie i leczenie depresji w ciąży i po porodzie, nacisk na karmienie piersią, likwidacja obowiązkowej hospitalizacji po 41. tygodniu ciąży to niektóre założenia nowych standardów opieki okołoporodowej. 4 kwietnia 2018 Ministerstwo Zdrowia przedstawiło pierwsze efekty prac nad zmianą przepisów. Szczegółowy projekt ma być znany za kilka dni.

– Likwidację obowiązkowej hospitalizacji po 41. tygodniu ciąży  to bardzo  mądre posunięcie, jestem za. Często zdarza się, że fizycznie ciąża trwa dłużej niż „przepisowe” 40 tygodni. Bardzo często owulacja następuje później niż się zakłada, bo kobieta ma zwyczajnie dłuższe cykle; w efekcie niezwykle rzadko zdarza się, że urodzi ona dziecko w wyliczonym przez lekarza terminie. W takich sytuacjach zmuszanie kobiet w późnej ciąży do leżenia w szpitalu „z zasady” jest kompletnie niepotrzebne. Nie mówiąc już o tym, że może też potencjalnie wpływać na zwiększenie liczby wywoływanych farmakologicznie porodów i cesarskich cięć –  komentuje ginekolog-położnik, dr Janusz Pałaszewski z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Warszawie.

 

 

W nowych przepisach wiele mówi się o badaniach ryzyka wystąpienia depresji w ciąży i po porodzie. Każdy lekarz miałby trzy razy badać samopoczucie kobiety za pomocą tzw. testu depresji Becka.

– Problem polega na tym, że przez 25 lat swojej pracy zawodowej nie spotkałem się z przypadkiem, żeby kobieta wskazywała na problem psychiczny w związku z ciążą. Jest to na tyle marginalne zjawisko, że nie jestem przekonany, czy trzykrotne wykonanie testu u każdej pacjentki jest rzeczywiście sensowne. Nie wiem też, jak cały proces miałby wyglądać od strony organizacyjnej. Czy przeprowadzalibyśmy test na wizycie? I kto miałby go sprawdzać? Z całym szacunkiem do lekarzy, przecież nie wszyscy mamy odpowiednie kompetencje, aby interpretować wypowiedzi pacjentów pod kątem ich samopoczucia emocjonalnego i ewentualnych zaburzeń. Wątpię, aby ten pomysł się przyjął, choć sama idea jest jak najbardziej słuszna.

Za bardzo dobry pomysł doktor Pałaszewski uważa natomiast nacisk na promowanie karmienia piersią i doradztwo laktacyjne.

– To bardzo dobry pomysł i temat ostatnio często podejmowany. Należy promować karmienie piersią, bo może przynieść wiele korzyści zdrowotnych dziecku i wspierać budowanie jego więzi z matką. Jednocześnie należy szanować decyzję kobiety, jeśli nie chce karmić naturalnie. Warto też pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe lub wskazane. Osobiście popieram pomysł usunięcia wszelkich zbędnych gadżetów reklamowych z oddziałów położniczych – komentuje położnik.

Dr Pałaszewki jest także zwolennikiem uśmierzania bólu porodowego.
– Mamy do dyspozycji środki i – jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych – możemy z powodzeniem z nich korzystać. Problem w tym, że często nie są one ogólnodostępne. Myślę, że warto o tym mówić i zwiększać świadomość kobiet, że poród nie musi wiązać się z ogromnym bólem – mówi.

– Z mojego doświadczenia wynika, że należałoby zmodyfikować zakres badań proponowanych ciężarnym. Mówię tu przykładowo o zmniejszeniu liczby oznaczeń morfologii na rzecz badań genetycznych pozwalających wykryć ryzyko zachorowania na zakrzepicę. W ciąży i połogu ryzyko tej choroby wzrasta nawet kilkukrotnie. W nawiązaniu do kwestii ryzyka depresji w ciąży, która z perspektywy moich doświadczeń zawodowych wydaje się niezwykle rzadka – akurat z zakrzepicą spotkałem się wielokrotnie i wiem, że może być bardzo niebezpieczna – komentuje dr Pałaszewski.

 

Przeczytaj teraz

Szpitale w Świeciu i Wąbrzeźnie pytają o opinie

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 30.06.2019

Szpitale w Świeciu i w Wąbrzeźnie przeprowadzają badania ankietowe, podczas których mieszkańcy mogą opowiedzieć o swoich oczekiwaniach wobec placówek. Badania rozpoczęły się 24 czerwca, kończą się 1 lipca 2019.

Patronat nad akcjami objęły samorządy powiatowe w Świeciu i w Wąbrzeźnie.

Ankiety można wypełniać w obu szpitalach, w starostwach powiatowych oraz tam, gdzie pojawią się pracownicy szpitala jako ankieterzy. Ankiety dostępna są również w internecie, na stronach szpitali.

Czytaj także: Grupa Nowy Szpital rozwija opiekę psychiatryczną>>>

Pytania w ankiecie dotyczą różnych obszarów działalności placówek, na przykład dostępności do poszczególnych usług czy relacji między personelem i pacjentami. Mieszkańcy mogli również powiedzieć pracownikom szpitala, co im się podoba lub nie podoba w szpitalach.

Po zebraniu ankiet wyniki poznają wszyscy pracownicy placówek. Na podstawie zebranych informacji od mieszkańców, pracownicy razem z zarządem szpitali przygotują plan zmian a następnie będą go wdrażać.

Obie placówki należą do Grupy Nowy Szpital, która prowadzi 10 szpitali na terenie województw: lubuskiego, kujawsko-pomorskiego oraz małopolskiego.

Przeczytaj teraz