BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Niezbędne są rozwiązania ustawowe

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 24.10.2012


Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ

Zależność wysokości kontraktu od jakości i kompleksowości leczenia, możliwość wydawania promesy przez NFZ, dostosowanie specjalności do potrzeb rynku to niektóre z tematów, które podjęła podczas swojego wystąpienie podczas VIII Forum Rynku Zdrowia prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz.

Społeczeństwo polskie  należy już do społeczeństw starych z uwagi na ponad 7-procentowy udział starszych osób w ogółu mieszkańców. Co roku wzrasta liczba hospitalizowanych pacjentów po 65-tym roku życia. Na oddziałach internistycznych procent udziału tych pacjentów wynosi ponad 61 procent, w szpitalach ogółem – ponad 35 procent. To stawia nowe wyzwania przez placówkami ochrony zdrowia.

Według prezes Pachciarz  niezbędne są rozwiązania ustawowe, które będą umożliwiały wydanie promesy kontraktu z NFZ, zwłaszcza gdy placówki chcą oferować usługi, na które jest zapotrzebowanie na danym terenie. Podkreśliła brak systemu opartego na efektywności leczenia. Wprowadzony półtora roku temu system JGP w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej nie przyniósł spodziewanych efektów.

Według analizy przeprowadzanej właśnie przez NFZ około 30-40 procent procedur szpitalnych na oddziałach zabiegowych stanowią procedury zachowawcze.
– To bardzo niedobry wynik – mówiła prezes Pachciarz. – Wynika z tego, że do szpitali trafiają pacjenci, którzy powinni być leczeni ambulatoryjnie. Powinno tak być, że szpitale, w których procedury zachowawcze stanowią znaczny procent wykonywanych procedur, będą otrzymywać niższy kontrakt z NFZ. Wyżej punktowane powinny być natomiast te placówki, które zapewniają kompleksowość leczenia. Obecnie brak jest funkcjonalnego połączenia pomiędzy podstawową opieką zdrowotną, ambulatoryjną opieką specjalistyczną i leczeniem szpitalnym.

Przeczytaj teraz

Medyczne Centrum Odchudzania zwiększa liczbę placówek

Autor:
Dodano: 14.04.2013

Medyczne Centrum Odchudzania z Krakowa zwiększa liczbę współpracujących placówek. Niedawno dołączyło do nich Centrum Medyczne Medicus z Tarnowa. Lekarz i dietetyk przyjmuje we współpracujących placówkach raz lub dwa razy w miesiącu.

Koszt konsultacji lekarskiej wynosi 100 zł (dla dzieci – 80 zł). Konsultacja obejmuje badanie lekarskiej, zalecenia dietetyczne, badanie komputerowe dotyczące zawartości w organizmie tkanki tłuszczowej i wody oraz określające podstawową przemianę materii. Stosowane jest leczenie dietetyczne, chirurgiczne oraz farmakologiczne.

Centrum Odchudzania mieści się w Krakowie przy ulicy Nowosądeckiej 31. Centrum współpracuje z ośrodkami w Katowicach (NZOZ Altermed przy ulicy Podgórnej 4), w Tychach (Przychodnia nr 4 przy Alei Niepodległości 45), w Dąbrowie Górniczej (Centrum Likwidacji Bólu i Nadwagi przy ulicy Kościuszki 27), w Wadowicach (Przychodnia Pionier sp. Inwalidów przy ulicy Wojtyłów 19), w Myślenicach (Gabinet Ars Vita, przy ulicy Orkana 9), w Nowym Targu (Przychodnia Specjalistyczna Puls przy ulicy Wojska Polskiego 14), w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach (w ośrodku przy ulicy Chemików 4A), w Zawierciu (NZOZ Emi-Med. przy ulicy Huldczyńskiego 16a), w Żywcu (NZOZ Medicus przy ulicy Dworcowej 22) oraz w Rabce Zdroju (Antidotum przy ulicy Orkana 24/1).

Medyczne Centrum Odchudzania prowadzi lekarz Anna Majka.


 

Przeczytaj teraz

Rudna Mała: nowy oddział w Szpitalu Św. Rodziny

Autor:
Dodano: 10.01.2013

W styczniu 2013 roku w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Rudnej Małej koło Rzeszowa został uruchomiony oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Jest to szósty oddział placówki. Jego utworzenie pozwala leczyć najciężej chorych pacjentów, którzy dotychczas musieli być przewożeni do innych placówek.

Oddział ten pozwala także operować w bezpiecznych warunkach osoby ze schorzeniami układu krążenia lub innymi, których stan zdrowia wymaga obserwacji w oddziale intensywnej terapii po zabiegu operacyjnym.

Działalność oddziału obejmuje kwalifikowanie pacjentów do zabiegów operacyjnych w zakresie ortopedii oraz chirurgii ogólnej, wykonywanie znieczuleń, opiekę nad pacjentami w sali pooperacyjnej w bezpośrednim okresie po zabiegu, leczenie pacjentów w oddziale intensywnej terapii, konsultacje w zakresie intensywnej terapii w oddziałach szpitala oraz w izbie przyjęć, konsultacje w zakresie uśmierzania bólu w oddziałach szpitala, wykonywanie krótkotrwałych znieczuleń do badań w pracowni tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego, znieczulenie do kardiowersji oraz przyjęcia pacjentów w ramach przyszpitalnej poradni leczenia bólu.

Znieczulenia wykonywane są na trzech salach operacyjnych, z uwagi na charakter zabiegów (ortopedyczne i chirurgiczne) są to przeważnie znieczulenia przewodowe. W roku 2012 przeprowadzono 2700 znieczuleń.

Bezpośrednio po zabiegu operacyjnym pacjent po dużych zabiegach operacyjnych (np. alloplastyki stawu biodrowego) przekazywany jest do sali pooperacyjnej, gdzie pozostaje pod opieką anestezjologa przez okres konieczny do całkowitego wybudzenia się, stabilizacji układu krążenia, uśmierzenia bólu.

Pacjentami oddziału intensywnej terapii są chorzy wymagający ścisłego monitorowania układu krążenia lub oddychania, tacy, u których wskutek choroby doszło do zaburzeń funkcjonowania podstawowych układów organizmu (krążenia, oddychania, nerek) w stopniu wymagającym zastosowania w leczeniu wysokospecjalistycznych metod wspomagania.

Wyposażenie oddziału w sprzęt medyczny jest zgodne w wymogami Narodowego Funduszu Zdrowia obowiązującymi dla tego rodzaju placówek.

Poradnia leczenia bólu działająca od 2008 roku udziela porad w zakresie diagnostyki i leczenia między innymi zespołów bólowych narządu ruchu, bólu w chorobie nowotworowej, bólów głowy oraz neuropatycznych zespołów bólowych (np. neuralgia nerwu trójdzielnego, polineuropatie, przetrwały ból pooperacyjny i pourazowy). Personel lekarski oddziału stanowią lekarze specjaliści w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii. Średni personel to pielęgniarki i pielęgniarze wyspecjalizowani w intensywnej terapii, posiadający kwalifikacje potwierdzone ukończeniem specjalistycznych szkoleń i kursów.

Szpital w Rudnej Małej posiada 120 łóżek. Oferuje zarówno usługi komercyjne jak i finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Kontrakt placówki na rok 2012 miał wartość 23 741 668, 80 zł. Środki te finansowały w przeważającej większości (23 190 942 zł) leczenie szpitalne w zakresie chorób wewnętrznych, neurologii, chirurgii ogólnej, ortopedii, a także ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Placówkę prowadzi spółka Nowe Techniki Medyczne.

 

Przeczytaj teraz

Poznań: pakiet rehabilitacyjny dla przyszłych mam w MedPolonii

Autor:
Dodano: 22.03.2017


Szpital i przychodnia MedPolonia z Poznania wprowadziła nowe usługi dla kobiet w ciąży i w połogu. To autorski program ćwiczeń z masażem i terapią manualną dostępny dla pacjentek w dedykowanym pakiecie.

Coraz większa liczba pań stara się zachować możliwie jak największą sprawność fizyczną w czasie oczekiwania na dziecko. Ponadto rośnie popularność ćwiczeń mających na celu utrzymanie aktywności przyszłych mam, lepsze przygotowanie do porodu i łatwiejszy powrót do formy tuż po nim.

Jednak ciąża to czas, gdy ciało kobiety jest szczególnie narażone na kontuzje. Ból pleców to tylko jedna z wielu dolegliwości, na które cierpią przyszłe mamy. Na szczęście, z rozwiązaniem tych problemów panie nie muszą czekać aż do chwili narodzin dziecka.  

Nowoczesne techniki rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne dedykowane mamom nie tylko zadbają o ich zdrowie, lecz także o bezpieczeństwo przychodzącego na świat potomstwa.

Pakiet 10 zajęć w MedPolonii z rehabilitantką i fizjoterapeutką specjalizującą się w terapii kobiet w ciąży i w połogu obejmuje między innymi gimnastykę (po 25 tygodniu ciąży), masaż (z wyłączeniem kobiet w pierwszym trymestrze i 9 miesiącu), kinesiotaping, drenaż limfatyczny, profilaktykę i terapię bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, fizjoterapię w rozejściu spojenia łonowego, ćwiczenia wzmacniające mięśni miednicy oraz mobilizację blizny pooperacyjnej.

Szpital i przychodnia MedPolonia troszczy się pacjentów już ponad 8 lat. Zapewnia kompleksową diagnostykę  oraz leczenie w ponad trzydziestu specjalistycznych poradniach, dziesięciu pracowniach diagnostycznych oraz nowoczesnym laboratorium medycznym.

Posiada 28 miejsc szpitalnych w 19 komfortowych pokojach. Rocznie w placówce   przeprowadzanych jest około 2200 operacji z zakresu chirurgii ogólnej, plastycznej,  neurochirurgii, okulistyki, ortopedii, laryngologii, ginekologii i urologii, a także 1300   endoskopii przewodu pokarmowego, które mogą odbywać się także podczas hospitalizacji.  

Pacjenci MedPolonii mogą korzystać z usług medycznych w trybie komercyjnym, a także w wybranych specjalizacjach w ramach kontraktu z NFZ.

Med Polonia prowadzi szpital i przychodnię przy ulicy Obornickiej 262 w Poznaniu a także działającą od maja 2015 roku przychodnię przy ulicy Starołęckiej 42.
 

Przeczytaj teraz

Newsletter portalu MedycynaPrywatna.pl – 2013-06-10

Autor:
Dodano: 6.06.2013
Przeczytaj teraz

Medicover partnerem akcji „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 15.03.2023

W 2022 roku na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce ponad 400 osób. To rekordowe dane, na które wpływ mają między innymi zmiany klimatyczne, sprzyjające całorocznej aktywności kleszczy. Najlepszą ochroną przed zachorowaniem jest szczepienie przeciw KZM, przekonywały podczas konferencji „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu” ekspertki Medicover: lek. Agnieszka Motyl i lek. Alicja Sapała-Smoczyńska. Medicover jest partnerem akcji.

W roku 2022 odnotowano nie tylko wyjątkowo wysoką liczbę zachorowań na KZM, ale również zaobserwowano, że ta wirusowa choroba przebiega u pacjentów ciężej niż dotychczas.

-Według danych Polskiego Zakładu Higieny w ubiegłym roku w Polsce zarejestrowano rekordową liczbę przypadków KZM – 445 zakażeń. Jest to zdecydowany wzrost w porównaniu do okresu sprzed pandemii (w 2019 odnotowano 265 przypadków). Wzrost zakażeń zaobserwowano także w innych krajach europejskich, a przyczyn należy upatrywać w zmianach klimatu, które bardzo sprzyjają zwiększaniu się populacji kleszczy – podkreślała prof. dr hab. n. med. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, gość warszawskiej konferencji prasowej poświęconej kampanii „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z Kleszczowym Zapaleniem Mózgu”.

Koniec z sezonem na kleszcze – kleszcze są cały rok

Zmiany klimatyczne, a konkretnie ocieplenie, spowodowało, że KZM występuje już na terenie całej Polski.

-30 marca jest Ogólnopolskim Dniem Świadomości KZM, ale kleszcze budzą się już dużo wcześniej. Niech nas nie zmylą gołe gałęzie na drzewach w lasach, w parkach czy suche trawy na łąkach – tam mogą czaić się kleszcze, które już czekają na swojego żywiciela – podkreśliła profesor Zajkowska.

Dr inż. Anna Wierzbicka, zoolożka i biolożka, leśniczka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, uzupełniała:

-Jeśli temperatura podnosi się powyżej zera, to kleszcze mogą być groźne. Nie ma dzisiaj bezpiecznych miejsc. Wszędzie, gdzie jest zielono, mogą być kleszcze: w miastach, na wsi, w lasach i parkach, nawet na pasach zieleni na drodze, a już na pewno w przydomowych ogródkach.

Jak zwraca uwagę prof. Zajkowska zmiana klimatu wpływa na wzrost zachorowań.

-Mamy coraz więcej zakażeń oraz obserwujemy większą liczbę ciężkich przypadków. Leczymy pacjentów po zakażeniu wirusem KZM z porażeniami, zapaleniem opon mózgowych, z zaburzeniami oddechowymi, wymagających długotrwałej rehabilitacji, dla których powrót do pełnej sprawności jest praktycznie niemożliwy – zauważyła ekspertka.

Szczepienia najskuteczniejszą ochroną przed KZM

Na KZM nie ma skutecznego leku, ale można tej chorobie skutecznie zapobiegać dzięki szczepieniom. Jako przykład skuteczności szczepień profesor Zajkowska podała działania podjęte wobec leśników.

-Do 1993 roku często chorowali oni na KZM. Od 1993 roku, kiedy wprowadzono szczepienia leśników, w tej grupie zawodowej zachorowań nie ma – stwierdziła prof. Zajkowska.

Szczepienia można wykonywać przez cały rok. Pełne uodpornienie wymaga podania trzech dawek w cyklu szczepienia podstawowego. Pierwsze dwie można podać już w odstępie dwóch tygodni. Trzecią dawkę, niezbędną do pełnego uodpornienia, można zaordynować nawet po kolejnych pięciu miesiącach. Następnie podaje się tzw. dawki przypominające. Pierwsza dawka przypominająca powinna być podana po trzech latach. A kolejne – co pięć lat. Po ukończeniu 65 roku życia należy wrócić do cyklu trzyletniego.

-Szczepienia przeciw KZM są najskuteczniejszą formą profilaktyki, dzięki którym chronimy siebie i swoich bliskich przed zachorowaniem. Zaszczepić możemy nawet małe dziecko, które ukończyło pierwszy rok życia, Często jest to też ten moment w jego życiu, gdy zaczyna chodzić, co oznacza, że jest bardziej narażone na ukłucie przez kleszcza. Dlatego informuję rodziców dzieci oraz młodzieży, że cykl szczepień warto rozpocząć jeszcze zimą, bez względu na to, czy zdecydujemy się na tryb zwykły czy przyspieszony. Dzięki temu dziecko uzyska pełną odporność wraz z nastaniem wiosny – tłumaczyła lek. med. Alicja Sapała-Smoczyńska, specjalistka w zakresie pediatrii, kierownik Działu Medycznego ds. Operacyjnych Szpitala Medicover.

-Dzieci i młodzież to grupa, która ma najwyższy procent wyszczepialności. Szczególnie dotyczy to uczniów, którzy w okresie wakacyjnym często wyjeżdżają na obozy i kolonie, gdzie mają bardzo bliski kontakt z przyrodą – dodała lekarka ze Szpitala Medicover.

Edukacja to ważny element profilaktyki

Lek. med. Agnieszka Motyl, dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych, specjalistka medycyny rodzinnej i epidemiolog w Medicover zauważyła w tym kontekście, jak ważna jest rola edukacji prozdrowotnej.

-Medicover od zawsze edukuje pacjentów, jeśli chodzi o profilaktykę. Jest ona prowadzona we wszystkich kanałach, w których mamy kontakt z pacjentem – zarówno podczas wizyt w naszych centrach medycznych, jak i w kanałach online czy podczas rozmowy z pracownikiem call center. Bardzo dbamy też o to, aby nasz personel miał aktualną i rzetelną wiedzę na temat profilaktyki oraz umiał ją przekazać pacjentom – mówiła.

Jak podkreślą eksperci na KZM nie ma leku, dlatego szczepienie jest jedyną dostępną formą przeciwdziałania temu wirusowi i jego groźnym powikłaniom.

Kampania „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”.

Celem kampanii jest dostarczanie rzetelnych i wiarygodnych informacji na temat kleszczy i przenoszonych przez nie chorób odkleszczowych, w szczególności wirusa KZM, a także profilaktyki zakażeń w postaci szczepień ochronnych. W ramach projektu prowadzone są spotkania edukacyjne, realizowane projekty badawcze oraz akcje informacyjne we współpracy z mediami i partnerami. Dostępna jest także edukacyjna strona www.kleszcze.info.pl, zawierająca  kompendium wiedzy na temat kleszczy i zagrożeń z nimi związanych, porady dotyczące postępowania oraz przydatne informacje dla osób prowadzących aktywny tryb życia wśród zieleni lub wybierających się w tereny zagrożone kontaktem z kleszczem. Organizatorami kampanii jest Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej i Pfizer, partnerem kampanii jest Medicover.

Przeczytaj teraz