BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Lean Management sposobem na niedobór lekarzy i pielęgniarek

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 12.11.2019

Mirosław Suszek,

Dyrektor Pionu Opieki Ambulatoryjnej w Lux Med

Największym wyzwaniem branży medycznej w Polsce jest poważny niedobór lekarzy i pielęgniarek, który powoduje znaczny wzrost kosztów medycznych. Wierzę, że metodologia Lean pomoże nam poradzić sobie z tym wyzwaniem dzięki lepszej organizacji procesów dostarczania opieki i eliminację czynności, które nie wnoszą wartości z perspektywy pacjentów.

Plusem tej metody jest także rozwój kompetencji pracowników oraz danie im możliwości większego wpływu na sposób wykonywania pracy, pozytywnie wpłynie na ich satysfakcję. Na pewno skorzystają też pacjenci, gdyż wszystko co robimy, robimy z myślą o nich.

Organizacja Clear (http://clear.berkeley.edu), która zajmuje się badaniem Lean Healthcare definiuje Lean Management jako kulturę, która umożliwia kreowanie systemu zarządzania eliminującego niepotrzebne koszty i rozwiązującego problemy dzięki tworzeniu standardów pracy opartych na naukowych metodach. („The development of a culture that enables an overall management system to create value for customers by eliminating waste and solves problems through the daily application of the scientific method in creating standard work.”)

Kulturę ciągłego doskonalenia najlepiej budować przez tworzenie odpowiednich zasad i wynikających z nich oczekiwanych zachowań wszystkich pracowników. Bardzo ważna jest też inwestycja w rozwój kompetencji ludzi i przekazanie im uprawnień do działania. Szczególną rolę pełnią liderzy, bez ich pełnego zaangażowania transformacja Lean jest niemożliwa.

W Lux Med rozpoczęliśmy transformację Lean naszych placówek ambulatoryjnych w maju 2019 od wdrożenia tego sytemu w dwóch centrach, gdzie uczymy się i testujemy różne rozwiązania.

Codziennie odbywają się krótkie spotkania, tzw. odprawki, podczas których omawiane są bieżące wyniki oraz podczas których pracownicy mogą zgłaszać problemy. Zespoły wykonują obserwacje, robią pomiary, wizualizacje procesów i szukają możliwości usprawnień. Szczególną uwagę zwracamy na procesy medycyny pracy, gdyż usługi te stanowią podstawowy element naszej oferty dla firm.

Czytaj także: Lux Med wprowadza Lean Management>>>

We wrześniu 2019 uruchomiliśmy Akademię Lean, na której nasi dyrektorzy poznają narzędzia Lean. Korzystamy z pomocy konsultantów. Niedługo odwiedzi nas też doświadczony ekspert z Catalysis. Jesteśmy na samym początku drogi. Myślę, że transformacja wszystkich 150 placówek zajmie nam dwa lata.

LM jest najbardziej popularny w USA, gdzie około 70 procent szpitali korzysta z tej metodologii. Według badania wykonanego przez Profesora Stephen M. Shortell „The Lean Management System and Hospital Performance”, Lean pozytywnie wpływa na wyniki szpitali w zakresie jakości medycznej, satysfakcji pacjentów i kosztów opieki.

Interesującym przykładem jest Model Doskonalenia Cleveland Clinic (52 tysięcy pracowników; przychody 8,2 mld USD). W modelu są cztery kluczowe zasady: 1. Spójność z Celami Strategicznymi, 2. Zarządzanie Wizualne, 3. Skuteczne Rozwiązywanie Problemów i 4. Standardy.

Dla każdej z czterech zasad określone są zachowania pracowników, począwszy od zarządu firmy do pracowników, którzy bezpośrednio dostarczają opiekę pacjentom. W modelu wymienione są również stosowane narzędzia Lean.

Na przykład zachowania kadry kierowniczej realizujące zasadę Skuteczne Rozwiązywanie Problemów są następujące: wspieraj rozwój umiejętności zespołowego rozwiązywania problemów, koncentruj wysiłki zespołu na problemach, które mają największe znaczenie, zadawaj pytania, które zachęcają pracowników do poszukiwania przyczyn źródłowych problemów, zachęcaj do eksperymentów oraz twórz atmosferę, w której pracownicy nie będą obawiać się zgłaszać problemy. Narzędzia Lean stosowane przy tej zasadzie to: JDI, RCA, PDCA, A3, Kaizen Cards.

Szacuje się, że obecnie na świecie jest około 2500 firm medycznych, które korzystają z Lean Management.

Przeczytaj teraz

Zielona Góra: pierwsze operacje zaćmy w Centrum Aldemed

Autor:
Dodano: 5.03.2014


Centrum Medyczne Aldemed z Zielonej Góry wykonało pierwsze trzy operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji, polegającej na wszczepieniu pacjentom nowych soczewek. Przyjmowane są już zapisy na kolejne zabiegi.

Aldemed rozszerzył ofertę usług specjalistycznych o nowe zabiegi okulistyczne w styczniu 2014 roku. W Centrum dostępne są zarówno komercyjne jak i finansowane przez NFZ zabiegi laseroterapii siatkówki: PFK (panfotokoagulacja), stosowane w cukrzycy, zakrzepach, zwyrodnieniu kraciastym, laser YAG: kapsulotomia tylna – stosowany w zaćmie wtórnej, oraz irydotomia laserowa stosowana w jaskrze zamkniętego kąta, usunięcie gradówki, usunięcie kaszaka, usunięcie kępek żółtych, usunięcie brodawki skórnej, rogu skórnego, plastyka powieki górnej i dolnej, iniekcje doszklistkowe przy AMD (zwyrodnienie starcze plamki żółtej) , finansowane przez NFZ oraz komercyjne przy CME (cukrzycowy obrzęk plamki) oraz przy zakrzepie żyły środkowej siatkówki. W placówce są też wykonywane badania  OCT – optyczna koherentna tomografia – metoda obrazowania struktur siatkówki i nerwu wzrokowego,  USG typu A – badanie długości gałki oraz USG typu B – ocena tylnego odcinka oka, ciała szklistego.

Planowane jest także wykonywanie operacji jaskry, skrzydlik oraz witrektomia. Zabiegi będą komercyjne, do czasu zakontraktowania usług przez NFZ.

Aldemed prowadzi dwie placówki w Zielonej Górze. Główna siedziba Centrum mieści się przy ulicy Niepodległości. W filii Zastal, przy ulicy Towarowej 20, działa szpital. Aldemed oferuje usługi szpitalne, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, stomatologię, rehabilitację i diagnostykę, a także podstawową opiekę zdrowotną, którą obejmuje obecnie ponad 24 tysiące pacjentów.

Przeczytaj teraz

Dąbrowa Tarnowska: Centrum Zdrowia Tuchów wyremontowało oddziały

Autor:
Dodano: 24.02.2016

W szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej oddano do użytku wyremontowane oddziały, które od 2015 roku prowadzi Centrum Zdrowia Tuchów. Modernizacja dotyczyła traktu porodowego  oraz sal pacjentek na oddziale położniczym, a także oddziału noworodkowego. W modernizację oddziałów szpitalnych w Dąbrowie Tarnowskiej Centrum Zdrowia Tuchów zainwestowało dotychczas ponad 600 tys. zł.

Prace trwały od lipca 2015 roku. Ponieważ ta część szpitala nie była remontowana od wielu lat trzeba było wymienić wszystkie instalacje. Zaprojektowano nowy układ pomieszczeń i sanitariatów. Wyremontowano pokoje mamy i dziecka, w których znalazły się kąciki pielęgnacyjne. Nowa sala do porodów została wyposażona w dwa, oddzielone od siebie stanowiska.

W Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska pojawił się także nowy sprzęt: zakupiono aparaty KTG do ciąży pojedynczej i bliźniaczej, pulsoksymetry, aparat EKG i detektory tętna płodu. Ponadto wymienione zostały także wózki oddziałowe stoliki i szafy.

Mocną stroną oddziału noworodków jest całodobowa specjalistyczna opieka lekarzy neonatologów oraz pediatrów. Wyróżnikiem dąbrowskiej porodówki, podobnie jak w Tuchowie, jest natomiast indywidualne podejście do każdej z pacjentek, które stosuje personel placówki.

– Po remoncie pacjentki mają zapewniony większy komfort leczenia, ale też komfort pracy personelu zdecydowanie się poprawił – mówi ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego, lekarz ginekolog położnik Piotr Kras.

Nową porodówkę oficjalnie oddano do użytku, ale nie znaczy to, że prace modernizacyjne nie będą na niej kontynuowane. Planowane jest bowiem zaadaptowanie kolejnej sali porodowej, zadedykowanej specjalnie do porodów rodzinnych.

W związku z otwarciem oddziałów w Tuchowie zorganizowano Tydzień Drzwi Otwartych. W ramach inicjatywy do 26 lutego w godzinach od 10.00 do 17.00 można przyjść, obejrzeć oddziały i porozmawiać z personelem. Zainteresowane osoby mogą poznać zasady opieki i standardy stosowane na co dzień. Swoimi doświadczeniami  dzielą lekarze i położne oraz pielęgniarki neonatologiczne. 

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi też Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Dąbrowie Tarnowskiej.

Centrum prowadzi w Tuchowie zespół poradni specjalistycznych oraz szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia. Posiada także Centrum Rehabilitacji oraz Ośrodek Psychoterapii. Prowadzi  placówki w Biadolinach Radłowskich, Bruśniku, Ciężkowicach, Gromniku, Jastrzębi, Jodłowce Tuchowskiej, Siemiechowie, Szerzynach, Wierzchosławicach i Wojniczu. Podstawową opieką zdrowotną placówka obejmuje blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu. Centrum Zdrowia Tuchów jest prowadzone przez spółkę pracowniczą.

Przeczytaj teraz

Prezes EMC wśród 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce

Autor:
Dodano: 17.02.2016

Miesięcznik „Home & Market” po raz 15 opublikował „Ranking  50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce”. Wśród wyróżnionych pań znalazła się Agnieszka Szpara Prezes EMC Instytut Medyczny.

Wyboru dokonała redakcja finansowego magazynu, która kierowała się listą sukcesów odniesionych w 2015 roku przez kandydatki. Pod uwagę brana była także ich obecność w środkach przekazu i aktywność w komentowaniu rzeczywistości biznesowej, artystycznej lub medialnej.

W lutowym wydaniu miesięcznika przedstawiono sylwetki 50 najbardziej wpływowych pań w Polsce.

Agnieszka Szpara objęła stanowisko prezesa zarządu EMC Instytut Medyczny we wrześniu 2014 roku.

Agnieszka Szpara ma ponad 20 lat doświadczenia w zarządzaniu w opiece medycznej, w tym 15 lat w zarządzaniu strategicznym. W latach 1994–2009 była związana zawodowo z rozwojem Grupy Medicover w krajach Europy Centralnej, w tym od 2000 roku na stanowisku prezesa zarządu Medicover w Polsce.

Przeczytaj teraz

Dymisja ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza

Autor:
Dodano: 10.06.2015


Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz złożył rezygnację, poinformowała 10 czerwca 2015 roku premier Ewa Kopacz.  Dymisje złożyło w sumie trzech ministrów, trzech wiceministrów, a także  szef doradców politycznych premiera oraz marszałek sejmu. Dymisje miały związek z tzw. aferą podsłuchową.

Rezygnację z pełnionych funkcji złożyli, oprócz ministra zdrowia także: Andrzej Biernat, minister sportu i turystyki, Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa,  Jan Vincent Rostowski, szef doradców politycznych szefowej rządu, Tomasz Tomczykiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska oraz Rafał Baniak,  podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Rezygnację złożył również Jacek Cichocki- koordynator służb specjalnych. Pozostaje on jednak szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Radosław Sikorski zapowiedział, że rezygnuje z funkcji marszałka Sejmu.

Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała, że następcy zdymisjonowanych ministrów będą znani w przyszłym tygodniu. Według rzecznik rządu następcy odwołanych ministrów już są wybrani.

Przeczytaj teraz

CM Turów: nowe specjalności w Wierzchosławicach

Autor:
Dodano: 3.02.2014


Centrum Medyczne Tuchów rozszerzyło zakres oferty usług świadczonych w ośrodku zdrowia w Wierzchosławicach. W placówce rozpoczęła działalność poradnia endokrynologiczna. Rozpoczął także przyjmowanie specjalista radiologii  i  diagnostyki   obrazowej.

Poradnia endokrynologiczna została otwarta z uwagi na duże zapotrzebowanie na konsultacje lekarzy tej specjalności. We Wrocławiu pacjenci oczekują na wizytę do endokrynologa nawet 7 lat, w Trójmieście – 5 lat, w Krakowie lub Tarnowie – pól roku.

W ośrodku w Wierzchosławicach rozpoczęła przyjmowanie pacjentów lek. med. Agnieszka Kotecka  – Blicharz, specjalista chorób wewnętrznych oraz endokrynologii. Chorzy mogą u niej szukać pomocy w sytuacjach zaburzeń budowy i czynności tarczycy oraz zaburzeń płodności. Endokrynolog leczy także zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz niedobór witaminy D. Pomaga chorym na osteoporozę i osteopenię.

Praktykę w Wierzchosławicach uruchomił także lek. med. Paweł  Blicharz, specjalista  radiologii  i  diagnostyki   obrazowej. Na co dzień  w diagnostyce Paweł Blicharz wykorzystuje głównie metody z zakresu radiologii , ultrasonografii , tomografii  komputerowej i  rezonansu  magnetycznego. Pełni funkcję kierownika działu diagnostyki obrazowej Szpitala Specjalistycznego im. E. Szczeklika w Tarnowie.

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi poradnie specjalistyczne oraz szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia. Posiada także Centrum Rehabilitacji oraz Centrum Psychoterapii. Prowadzi  placówki w Wierzchosławicach, Biadolinach Radłowskich, Bruśniku, Ciężkowicach, Jastrzębiej, Jodłowce Tuchowskiej, Wojniczu, Szerzynach, Siemiechowie i Gromniku. Podstawową opieką zdrowotną placówka otacza blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu.

Centrum powstało w 2008 roku z przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tuchowie. Centrum prowadzi spółka pracownicza.

Przeczytaj teraz