BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Konferencja: systemy i technologie do zarządzania szpitalem/przychodnią

Autor:
Dodano: 14.03.2014


15 kwietnia 2014 roku odbędzie się konferencja poświęcona systemom i technologiom do zarządzania szpitalem i przychodnią. Poruszane zagadnienia będą dotyczyły systemów wspierających zarządzenie, dokumentacji medycznej, nowoczesnych metod kontaktu z pacjentem oraz zarządzania finansami. Pokazane zostaną najlepsze praktyki zarządzania placówkami medycznymi.

Są to bardzo ważne zagadnienia, ponieważ nowoczesne systemy i technologie wykorzystywane w placówkach ochrony zdrowia zwiększają ich efektywność, podnoszą konkurencyjność, a przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo pacjenta, który liczy na natychmiastową reakcję, interwencję oraz fachową opiekę ze strony pracowników instytucji ochrony zdrowia. Postęp technologiczny pozwala na sprawne wykonywanie poszczególnych zadań.

Organizatorzy zapraszają na spotkanie przede wszystkim kadrę menedżerską z działów: administracji, IT, finansów, zamówień, HR oraz zakładów diagnostyki obrazowej i zakładów diagnostyki laboratoryjnej, przedstawicieli administracji samorządowej, w tym: urzędów wojewódzkich odpowiedzialnych za zdrowie publiczne, oraz reprezentantów władz  powiatowych – doradców ds. ochrony zdrowia, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Udział jest bezpłatny dla wyżej wymieniowych osób. Każdy uczestnik otrzymuje imienny certyfikat potwierdzający uczestnictwo w konferencji, materiały konferencyjne oraz możliwość korzystania z przerw kawowych.
 

Strona konferencji:
http://www.multitrain.pl

Rejestracja na konferencję

 

Przeczytaj teraz

Zmiany w pilotażowym programie onkologicznym

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 25.08.2020

25 sierpnia 2020 roku weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w zmieniające przepisy dotyczące programu pilotażowego w sprawie opieki onkologicznej. Wynika z niego, że pilotaż potrwa do 31 grudnia 2021 roku.

Wcześniej rozporządzenie określało czas trwania pilotażu na 18 miesięcy od dnia następującego po dniu podpisania z NFZ przez świadczeniodawców zmiany umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w celu realizacji pilotażu.

Z rozporządzenia wynika także, że wojewódzkie ośrodki koordynujące wspólnie z NFZ opracują wzory ankiety w celu pozyskania danych dotyczących oświadczeń opieki zdrowotnej, ankiety satysfakcji pacjentów z zakresu opieki onkologicznej, sprawowanej w ramach sieci, a także karty zawierające opisy niezbędne do prawidłowego wyliczenia mierników, oświadczenia i zgody pacjentów na udział w pilotażu oraz dokumenty oceny diagnostyki onkologicznej, niezbędne do prawidłowej realizacji i analizy efektów pilotażu.

Wzory te będą mogły być zmienianie w trakcie trwania pilotażu, po uzyskaniu zgody prezesa NFZ.

Czytaj także: Pracodawcy Medycyny Prywatnej przygotowują raport na temat prywatnej opieki zdrowotnej>>>

Pilotaż realizowany jest w czterech województwach – dolnośląskim, podlaskim, pomorskim i świętokrzyskim. Na terenie tych województw utworzona została sieć onkologiczna, w skład której weszły – wojewódzki ośrodek koordynujący wraz z ośrodkami współpracującymi I i II poziomu oraz współpracującym uniwersyteckim ośrodkiem klinicznym.

W ramach pilotażu testowana i oceniana ma być zasadność oraz skuteczność funkcjonowania modelu opartego na sieci ośrodków onkologicznych.

Współpracujące w ramach sieci ośrodki mają zapewniać kompleksową i skoordynowaną opiekę onkologiczną w pięciu wybranych typach nowotworów złośliwych – gruczołu krokowego, jajnika, jelita grubego, piersi i płuca.

Czytaj także: Utrzymaliśmy ciągłość opieki>>>

Rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 24 sierpnia 2020 roku (poz. 1433).

Przeczytaj teraz

Wrocław: centrum Benamed współpracuje z ubezpieczycielami

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 13.04.2019

Centrum Medyczne Benamed z Wrocławia, rozpoczęło współpracę z PZU Zdrowie oraz z firmą Compensa Zdrowie. Klienci tych ubezpieczycieli mogą korzystać z dostępnych w placówce konsultacji lekarskich i badań diagnostycznych.

Centrum Medyczne Benamed rozpoczęło działalność na początku maja 2018 roku.

Oferuje konsultacje lekarskie w zakresie kilkunastu specjalności, między innymi dotyczące chorób tarczycy, hipertensjologii, reumatologii, ginekologii i położnictwa, dermatologii i wenerologii czy dietetyki.

Czytaj także: System nie może funkcjonować bez podmiotów niepublicznych>>>

Można tutaj wykonać także zabiegi, takie jak między innymi biopsję tarczycy, drobne zabiegi chirurgiczne, usuwanie zmian skórnych. W placówce dostępne są także zabiegi w zakresie medycyny estetycznej.

Świadczenia oferowane w centrum są komercyjne.

Placówka zlokalizowana jest przy ulicy Strachocińskiej 159, w parterowym budynku usługowym, na osiedlu mieszkalnym. W tej samej lokalizacji mieści się także punkt pobrań sieci Diagnostyka.

Centrum prowadzone jest przez Banamed sp. z o.o., której zarząd tworzą – Sławomir Bednarczyk i Beata Nackiewicz.

 

Przeczytaj teraz

CDL oferuje szybki test diagnostyczny

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 11.11.2020

Od 5 listopada 2020 roku Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej wprowadziło do swojej oferty badanie Covid-19 Antygen – Szybki Test Diagnostyczny in vitro do jakościowego wykrywania antygenu SARS-CoV-2.

Badanie można wykonać w siedzibie laboratorium przy ulicy Jaracza 85 oraz w punkcie pobrań przy ulicy Niemcewicza 19 w Łodzi. Od 9 Listopada 2020 testy są także sukcesywnie dostarczane do pozostałych lokalizacji Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej na terenie całego kraju.

Jest to, oprócz znanego dotychczas Testu RT-PCR, jedyny rekomendowany przez WHO test wykrywający zakażenie SARS-CoV-2.

CDL prowadzi 14 laboratoriów, które działają w Skierniewicach, Łodzi, Radomiu, Warszawie, Lublinie, Głownie, Wieruszowie, Ostrowie Wielkopolskim, Wągrowcu, Wrześni, Nowym Tomyślu, Rudzie Śląskiej, Włocławku i Gostyninie.

Na terenie siedmiu województw działa ponad 60 punktów pobrań sieci.

Czytaj także: Diagnostyka: nowy punkt pobrań w Krakowie>>>

Pod koniec października i na początku listopada 2020 roku CDL uruchomiło punkty pobrań badań w kierunku SARS-CoV-2 dla pacjentów kierowanych na wymaz przez lekarza pierwszego kontaktu, a także oferujące badania komercyjne, zlokalizowane – we Wrześni, przy ulicy Gnieźnieńskiej 10/7a, w Ostrowie Wielkopolskim, przy ulicy Wojska Polskiego 12 oraz w Łodzi przy ulicy Jaracza 85.

Właścicielem Centrum jest Maryla Drynkowska-Panasiuk.

Przeczytaj teraz

Grupa Nowy Szpital oczekuje decyzji powiatu w sprawie szpitala w Krośnie

Autor:
Dodano: 11.11.2016

Od listopada 2016 roku Nowy Szpital Powiatu Krośnieńskiego zawiesił działalność. Grupa Nowy Szpital złożyła zarządowi powiatu propozycję przejęcia szpitala. Do 10 listopada 2016 oczekiwała na decyzję w tej sprawie.

Grupa Nowy Szpital przejęła szpital w Krośnie od 1 stycznia 2010 roku. Pomimo obietnic, że tak się nie stanie, NFZ zmniejszył kontrakt szpitala o 25 procent. Szpital stracił również kontrakt na ratownictwo, co obniżyło potencjał placówki. Mimo to działalność szpitala była prowadzona w pełnym zakresie.

GNS przypomina, że umowa z powiatem dawała Grupie prawo ograniczenia działalności medycznej z powodu obniżenia finansowania przez NFZ. Nigdy nie skorzystano z takiej możliwości.

„Przez cały czas trwania umowy szpital zapewniał dostęp do leczenia w pełnym zakresie. Wszystkie problemy były rozwiązywane na bieżąco a zarząd podejmował działania, aby dostosować koszty funkcjonowania do poziomu kontraktu z NFZ” – informuje Grupa Nowy Szpital w Komunikacie.

Gdy w szpitalu przeprowadzano proces restrukturyzacji pojawiły się opinie, że w placówce źle się dzieje. W sierpniu 2016 roku na sesji rady powiatu Starosta Powiatu Krośnieńskiego rzucił hasło: „Oddajcie nam szpital”.  To oświadczenie spowodowało, że pracownicy, lekarze poczuli się niepewnie i zaczęli szukać nowych zajęć.

„Wiedzieliśmy, jakie skutki może wywołać tworzenie takiej atmosfery. Dlatego dążyliśmy do tego, by natychmiast przekazać szpital, czy to powiatowi, czy innemu podmiotowi. Pomimo naszych apeli i chęci współpracy, starostwo nie podejmowało tematu. Od sierpnia 2016 nie doszło do żadnej konkretnej rozmowy na temat przejęcia szpitala” – oświadcza Grupa Nowy Szpital.

W rezultacie pracownicy, głównie lekarze, zaczęli rozglądać się za inną pracą. Zdarzały się sytuacje, że lekarze rezygnowali z pracy z dnia na dzień. Do zawieszenia oddziałów doszło, ponieważ brakowało kluczowych lekarzy, aby spiąć grafik.

Grupa stwierdza, że od momentu gdy starosta zadeklarował chęć prowadzenia szpitala, wyrażała i wciąż wyraża chęć natychmiastowego przekazania szpitala staroście.

„Przedstawiliśmy możliwość przejęcia szpitala w formule zakupu przedsiębiorstwa. Taka forma przejęcia odbywa się pod nadzorem sądu i chroni podmiot, który przejmuje szpital przed roszczeniami wierzycieli. Po przeprowadzaniu odpowiednich procedur – zarejestrowaniu podmiotu, przejęciu kontraktu, możliwe będzie pełniejsze uruchomienie oddziałów” – oświadcza GNS.

Grupa oczekiwała, że do 10 listopada 2016 roku starostwo przedstawi swoją decyzję – zgodę lub odmowę przyjęcia propozycji przejęcia szpitala. W przypadku braku decyzji w tym terminie, spółka zapowiada, że 14 listopada 2016 roku zwróci się do Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze o rozwiązanie obecnych umów z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz do powiatu krośnieńskiego o rozwiązanie umów z powiatem krośnieńskim z winy powiatu.
 

Przeczytaj teraz

Nowe rozporządzenie w sprawie centrów zdrowia psychicznego

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 19.09.2018

19 września 2018 roku weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Pilotaż rozpoczął się 1 lipca 2018 roku, ma potrwać do 30 czerwca 2021 roku.

Z rozporządzenia wynika że funkcję koordynatora opieki w centrach zdrowia psychicznego mogą pełnić osoby będące absolwentami zdrowia publicznego oraz osoby posiadające specjalizację z zakresu zdrowia publicznego.

Rozporządzenie doprecyzowuje przepisy związane ze sposobem finansowania świadczeń opieki zdrowotnej objętych pilotażem za pomocą ryczałtu określonego jako iloczyn liczby osób powyżej 18. roku życia zamieszkujących obszar działania centrum i stawki rocznej na osobę, a także określa kwestie rozliczania umów z realizatorami pilotażu. Stawka ta wynosi co najmniej 37,50 zł.

Wartość ryczałtu jest proporcjonalna do czasu obowiązywania umowy w pierwszym okresie rozliczeniowym, a dla umów z okresem rozliczeniowym wynoszącym 6 miesięcy wynosi co najmniej 37,50 zł.

Rozporządzenie określa, że wartość umowy o realizację pilotażu ulega pomniejszeniu przez NFZ o wartość świadczeń, udzielonych świadczeniobiorcom z tej populacji przez inne podmioty realizujące świadczenia w zakresie psychiatrii lub w ramach umowy o realizację programu pilotażowego. Ostateczne rozliczenie zawartej umowy o realizację programu pilotażowego z tytułu pomniejszeń następuje w terminie 90 dni od zakończenia jej realizacji.

Kwota wartości umowy zawiera kwotę przeznaczoną na koszty świadczeń udzielonych przez centrum świadczeniobiorcom zamieszkującym poza obszarem działania centrum, przy rozliczaniu których za cenę przyjmuje się średnią cenę jednostkową w danym województwie.

Jeżeli centrum nie wykorzysta środków przekazanych przez NFZ zwraca je w ciągu 6 miesięcy, ale tylko wówczas, gdy różnica między środkami przekazanymi a wykorzystanymi wynosi ponad 3 procent.

Załączniki do rozporządzenia zawierają listy realizatorów pilotażu, których jest 28, oraz wykaz ośrodków udzielających świadczeń psychiatrycznych z populacji objętych pilotażem, których działalność nie pomniejsza kwoty ryczałtu u realizatorów pilotażu (jest ich 33).

Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 18 września 2018 roku.

Przeczytaj teraz