BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Przepisy obowiązujące

Autor:
Dodano: 12.08.2017
Przeczytaj teraz

Słupsk: nowa pracownia TK w Centrum Zdrowia Salus

Autor:
Dodano: 1.02.2015


Od stycznia 2015 roku Centrum Zdrowia Salus ze Słupska poszerzyło zakres dostępnej diagnostyki obrazowej o pracownię tomografii komputerowej. Pracownia została wyposażona w 128-warstwowy tomograf Ingenuity Core 128 firmy Philips, umożliwiający wykonywanie pełnego zakresu badań, z tymczasowym wyłączeniem tomografii serca.

Dla zapewnienia pacjentom maksymalnego bezpieczeństwa do badań stosowany jest środek kontrastowy Visipaque, którego podawanie odbywa się za pomocą automatycznego wstrzykiwacza.

Pracownia zlokalizowana jest w nowo oddanej do użytku części ambulatoryjnej przy ulicy Zielonej w Słupsku. Placówka nie posiada kontaktu z NFZ na badania TK.

Centrum Zdrowia Salus ze Słupska prowadzi interdyscyplinarny oddział zabiegowy oraz zespół poradni specjalistycznych i ośrodki diagnostyczne (5 pracowni i 2 laboratoria analityczne i mikrobiologiczne).

Salaus oferuje zarówno usługi komercyjne jak i finansowane przez NFZ. Kontrakt Centrum na rok 2015 ma wartość 9 334 313,82 zł. Środki te finansują ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, profilaktyczne programy zdrowotne oraz leczenie szpitalne w zakresie położnictwa i ginekologii, chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz okulistyki. W ramach NFZ finansowane są także usługi poradni podstawowej opieki zdrowotnej.

Placówkę z oddziałami szpitalnymi i poradniami Salus prowadzi przy ulicy Zielonej 8 w Słupsku. Poza tym posiada cztery przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej usytuowane w tym mieście przy ulicach: Piłsudskiego 2, Mochnackiego 1, Kaszubskiej 31 oraz Szafranka 10.

Przeczytaj teraz

AHP: pierwszy w Europie certyfikat “Center of Excellence in Cardiology & Cardiosurgery”

Autor:
Dodano: 16.10.2014

Międzynarodowa Komisja ds. Zdrowia (International Health Commission, IHC) przyznała Grupie American Heart of Poland (AHP) certyfikat “Center of Excellence in Cardiology & Cardiosurgery” za osiągane wyniki leczenia oraz liczbę pacjentów korzystających z pomocy Klinik.

AHP jest pierwszą w Europie placówką, która uzyskała taką specjalistyczną certyfikację w zakresie kardiologii i kardiochirurgii, a także drugą polską placówką odznaczoną certyfikatem jakości przez International Health Commision (IHC).

Międzynarodowa Komisja International Healthcare Commission jest niezależną organizacją, zajmującą się oceną jakością i certyfikacją szpitali oraz klinik na całym świecie, powstałą w 2009 roku w Atlancie.

Przyznany przez nią pięciogwiazdkowy certyfikat w zakresie opieki z zakresu kardiologi i kardiochirurgii jest potwierdzeniem najwyższej światowej jakości usług świadczonych przez placówki Grupy American Heart of Poland.

– Jest nam niezmiernie miło, że nasza codzienna praca na rzecz polskich pacjentów jest doceniana nie tylko w naszym kraju, ale również poza nim, przez niezależnych ekspertów z Międzynarodowej Komisji ds. Zdrowia spoza Polski. To dla nas kolejny powód do tego, by utrzymywać tak wysoki poziom jakości leczenia oraz dalej rozwijać metody stosowane w diagnostyce i leczeniu chorób układu krążenia – mówi prof. Paweł Buszman, prezes zarządu American Heart of Poland.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca należące do grupy American Heart of Poland od początku swojego istnienia kładły ogromny nacisk na jakość leczenia oferowanego pacjentom. Osiągane przez nie wyniki leczenia konkurują z wynikami w najlepszych ośrodkach w USA i Wielkiej Brytanii. Co więcej Kliniki Serca są pionierem i jak do tej pory jedyną w Polsce placówką, która zdecydowała się udostępnić szerokiej opinii publicznej informację o jakości leczenia w swoich placówkach. Właśnie dlatego z roku na rok w Klinikach Serca leczy się coraz więcej chorych, którzy mając dostęp do wiedzy na temat wyników leczenia świadomie podejmują decyzję o przeprowadzeniu tak trudnych zabiegów jak np. operacje ratujące życie, właśnie w AHP.

Czytaj o tym: PAKS upublicznia wyniki leczenia w swoich placówkach>>>

– Nasza działalność to dowód na to, że w placówkach medycznych, w których to pacjent jest w centrum uwagi, kadra medyczna ma dobre warunki do pracy i rozwoju zawodowego a każdy z pracowników, bez względu na pełnioną funkcję, bierze odpowiedzialność za wykonywaną pracę, można osiągać ponadprzeciętne rezultaty w leczeniu. Beneficjentem takiej sytuacji jest nie tylko chory, który otrzymuje profesjonalną i kompleksową opiekę, ale również Narodowy Fundusz Zdrowia, który zyskuje pewność, że usługi za które płaci z publicznych środków są najwyższej jakości. – wyjaśnia profesor Paweł Buszman.

Grupa American Heart of Poland od wielu lat zajmuje się działalnością badawczą, polegającą przede wszystkim na testowaniu nowych urządzeń medycznych i leków oraz sposobów leczenia chorób sercowo-naczyniowych w Centrum Badawczo-Rozwojowym (CBR). Projekty realizowane w CBR AHP umożliwiły wprowadzenie na polski rynek wielu innowacyjnych rozwiązań służących zwiększaniu bezpieczeństwa i komfortu chorych, a także pozwalających na bardziej efektywne wykorzystywanie dostępnych w budżecie środków finansowych.

– Na świecie dostępnych jest coraz więcej nowoczesnych, małoinwazyjnych metod leczenia układu krążenia, nie tylko z zakresu kardiologii czy kardiochirurgii, ale również chirurgii naczyniowej, na której rozwój kładziemy w Klinikach Serca duży nacisk. W Polsce ogromnym problemem są niemal masowe amputacje kończyn dolnych. Naszą misją jest nie tylko ratowanie tych pacjentów, ale także dbanie o to, by jak najszybciej mogli wrócić do normalnego funkcjonowania – mówi prof. Radosław Stefan Kiesz, współzałożyciel i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej American Heart of Poland, prezes San Antonio Endovascular & Heart Institute i dyrektor medyczny Stone Oak Center for Angiography & Interventions, San Antonio w Teksasie.

Przeczytaj teraz

Nowe usługi w Szpitalu Orthos

Autor:
Dodano: 21.08.2017

Szpital Wielospecjalistyczny Orthos z Komorowic koło Wrocławia otworzył punkt przegipsowań, w którym można zmienić tradycyjny opatrunek gipsowy na innowacyjny smartgips. Świadczenie jest komercyjne.

Orthos oferuje zabiegi operacyjne w zakresie chirurgii plastycznej, chirurgii ogólnej, ortopedii, ginekologii i neurochirurgii, a także konsultacje specjalistyczne. Działają tutaj poradnie: ortopedyczna, preluksacyjna, chirurgii plastycznej, chirurgii ogólnej, naczyniowa, onkologiczna, neurochirurgiczna, endokrynologiczna. Oferowana jest rehabilitacja, także w postaci turnusów rehabilitacyjnych.

Świadczenia oferowane przez Orthos są zarówno komercyjne jak i finansowane w ramach kontraktów z NFZ. Kontrakt na rok 2017 ma wartość ponad 1,5 mln zł i dotyczy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie proktologii, leczenia szpitalnego (ortopedia i traumatologia narządu ruchu, chirurgia onkologiczna) oraz rehabilitacji leczniczej.

Usługi komercyjne oferowane są także w systemie ratalnym.

Placówkę prowadzi Orthos Szpital Wielospecjalistyczny spółka z o.o., działająca od 2009 roku, której prezesem jest Krzysztof Kotela.

Przeczytaj teraz

Pracodawcy RP: ustawa o sieci szpitali to katastrofa dla pacjenta

Autor:
Dodano: 12.02.2017

Pracodawcy RP wraz z przedstawicielami szpitali, organizacji pacjentów oraz Naczelnej Izby Lekarskiej zwołali konferencję, podczas której wyrazili swój sprzeciw wobec ustawy o sieci szpitali, która pogorszy dostępność pacjentów do leczenia. Reformę, sposób jej przeprowadzenia oraz tempo wdrażania skrytykowali wszyscy zaproszeni goście.

Zmiany wprowadzane bez żadnego harmonogramu doprowadzą do chaosu w systemie ochrony zdrowia już od 1 lipca 2017 roku.

Zgodnie z najnowszą wersją projektu ustawy w celu zakwalifikowania do sieci (poza szpitalami ogólnopolskimi) placówki medyczne będą musiały spełnić łącznie następujące warunki: udzielania świadczeń w ramach izby przyjęć albo szpitalnego oddziału ratunkowego na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia przez okres co najmniej 2 ostatnich lat kalendarzowych oraz posiadanie konkretnych oddziałów wymienionych w projekcie ustawy.

Pracodawcy RP zauważają, że są to warunki, których nie spełni również wiele dobrze funkcjonujących szpitali publicznych. A to oznacza dla pacjentów leczonych przewlekle, że stracą możliwość leczenia w szpitalu któremu zaufali – prawo pacjenta do wyboru szpitala stanie się fikcją. Leczenie szpitalne będzie finansowe ryczałtowo, co oznacza, że szpitale nie będą miały pieniędzy na zapewnienie najlepszych warunków dla pacjenta.

– Czeka nas wielki chaos. Zawsze byłam zwolennikiem sieci, ale sieci specjalistycznej, dotowanej przez rząd z miejscem na innowacje, nowe badania, gdzie pozostałe szpitale musiałyby się odnaleźć w przestrzeni socjalnej, gdyż nasza ochrona zdrowia jest socjalna. Dałoby się to zrobić ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. System sieci powinien być wprowadzony z odpowiednim wyprzedzeniem, co najmniej dwuletnim, żebyśmy mogli do tych wszystkich zmian się przygotować. – mówi Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego z Warszawy. – Politycy nie powinni się brać za politykę ochrony zdrowia, gdyż nie znają realiów jej funkcjonowania. Politycy znają telefon do przyjaciela, do dyrektora szpitala czy innej osoby, która umożliwia im wejście do tego systemu na całkowicie innych zasadach. Apeluję: ustawcie się do zwykłej kolejki do szpitala, poczekajcie na operację kilka lat, a wtedy będziemy rozmawiać o ochronie zdrowia na równych prawach. – dodaje.

Włączone do sieci placówki medyczne zostaną przyporządkowane do sześciu poziomów zabezpieczenia ze wskazaniem profilów działalności oraz po spełnieniu ściśle określonych kryteriów. Wiele dobrych szpitali, którym ufają pacjenci, nie zostanie włączonych do sieci o ile nie zdecyduje o tym arbitralnie minister zdrowia. Jeśli szpital nie zostanie zakwalifikowany do sieci, to inwestycje dokonywane zarówno ze środków publicznych jak i kapitału prywatnego stają się niepotrzebne.

Podmioty te będą mogły ubiegać się tylko o 9 procent środków przeznaczanych na leczenie szpitalne, ale to za mało żeby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo. Istnieje więc poważne zagrożenie, że blisko 400 szpitali straci kontrakt a ich pacjenci miejsce w kolejce na operacje lub porady specjalistyczne.

Pracodawcy RP wraz z przedstawicielami szpitali, Izby Lekarskiej, a także organizacjami pacjentów nie zgadzają się na wprowadzenie ustawy w obecnym kształcie.

– Projekt ustawy eliminuje najbezpieczniejsze dla pacjentów i najbardziej efektywne kosztowo procedury jednodniowe, a także szpitale monospecjalistyczne wykonujące wyłącznie zabiegi planowe. Szpitale jednoprofilowe nie mieszczą się bowiem w sieci, a dodatkowo na kontraktowanie ich usług zostanie bardzo niewiele pieniędzy, zwłaszcza że ustalone przez Ministerstwo Zdrowia kryteria wyboru ofert zdecydowanie ograniczają szanse tych podmiotów na kontrakt. I to nie dlatego, że nie są one w stanie konkurować jakością i dostępnością z placówkami publicznymi. Dzisiaj pacjenci mają wybór pomiędzy mniejszym podmiotem blisko miejsca zamieszkania a dużym ośrodkiem specjalistycznym. Ta ustawa ten wybór w zasadzie likwiduje – mówi Anna Rulkiewicz, Wiceprezydent Pracodawców RP i Prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej.

Dodatkowo, eksperci ostrzegają, że reforma wprowadzana jest za szybko, przez co uniemożliwia zarówno placówkom jak i pacjentom dostosowanie się do zmian. Pacjenci, którzy zapisali się na dany zabieg z nawet kilkuletnim wyprzedzeniem, w wielu przypadkach będą w trudnej sytuacji.

– Bezpośrednim i natychmiastowym skutkiem ustawy będą dłuższe kolejki, bo prawie wszyscy pacjenci, którzy byli zapisani na zabiegi w placówkach, które nie wejdą do sieci, po 1 lipca będą musieli dopisać się na koniec kolejek w innych szpitalach – dodaje Anna Rulkiewicz.

Teoretycznie prawo gwarantuje im przyjęcie w tym samym terminie w innym szpitalu, ale jeśli na przykład w Warszawie w jednym z zakresów miejsce w kolejce utracić może nawet około 50 procent pacjentów, to zapis ustawowy będzie niemożliwy do zrealizowania. Dzisiaj pacjenci mają wybór między mniejszym podmiotem blisko miejsca zamieszkania a dużym ośrodkiem specjalistycznym. Sieć szpitali może ten wybór istotnie ograniczyć.

– Idea budowania sieci szpitali jest ważna i potrzebna, jednak uważamy, że wprowadzenie tak poważnych zmian może się odbyć jedynie po dogłębnej analizie konsekwencji ich wdrożenia, a także po konsultacjach społecznych. Niestety, postrzegamy proponowaną ustawę jako wielkie zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia, na którą nie ma akceptacji społecznej. Dodatkowo, ustawa nie gwarantuje poprawy jakości świadczeń, a poprzez eliminację możliwości leczenia w trybie planowym i jednodniowym wygeneruje dużo droższe świadczenia dla płatnika. – mówi Andrzej Mądrala, Wiceprezydent Pracodawców RP, Wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych.

Zdaniem Pracodawców RP utworzenie sieci szpitali może być uzasadnione tylko wtedy, gdy kwalifikowanie szpitali do sieci odbywać się będzie w trybie konkursu ofert, z uwzględnieniem czynników jakościowych. Pomioty będące w sieci powinny posiadać umowy na znacznie dłuższy okres niż 4 lata, dzięki czemu mogłyby swobodnie inwestować w innowacyjne rozwiązania, na których zyskaliby pacjenci.

Przeczytaj teraz

Arion Szpitale: Tarnogród bez nocnej i świątecznej pomocy

Autor:
Dodano: 23.12.2014


Spółka Arion Szpitale poinformowała, że 24 grudnia 2014 roku przestało funkcjonować ambulatorium w Tarnogrodzie. Jest to związane z faktem, że w planie rzeczowo-finansowym na rok 2015 Narodowy Fundusz Zdrowia nie zabezpieczył środków na działania ponadplanowego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w tej miejscowości.

Spółka przypomina jednocześnie, iż gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej bez zmian funkcjonują w Arion Szpitale sp. z o.o. Zespół Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju przy ulicy Pojaska 5.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Tarnogrodzie działała od 1 września 2014 roku i była w całości finansowana przez spółkę Arion Szpitale. Roczny koszt utrzymania tej formy opieki szacowany był na około 420 tysięcy złotych.

Szpital w Biłgoraju prowadzony przez Arion Szpitale sp. z o.o. należy do Zespołu  Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju, który obejmuje także szpital w Biłgoraju oraz poradnię we Frampolu. W Tarnogrodzie działa Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

Arion prowadzi także Szpital w Gostyninie oraz  Centrum Medyczne Górnik w Łęcznej.

Przeczytaj teraz