BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Rozwiązania telemedyczne to sposób na efektywność ochrony zdrowia

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 28.09.2019

Cyfrowa transformacja to skuteczna droga do podniesienia efektywności systemu zdrowia – pod takim hasłem odbyła się czwarta edycja Forum e-Zdrowia z udziałem i przy wsparciu Medicover Polska.

Dyskusje na temat cyfryzacji opieki zdrowotnej zgromadziły w Sopocie w jednym miejscu decydentów – przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, świadczeniodawców publicznych i prywatnych oraz przedstawicieli sektora biznesu i start-upy.

Nie zabrakło też gości z zagranicy, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami. Uczestnicy zapoznali się z aktualnym stanem oraz głównymi wyzwaniami i kierunkami działań w Polsce w zakresie e-zdrowia. Potwierdzono skuteczne wdrożenie e-recepty, przygotowania do wprowadzenia e-skierowania, a NFZ zadeklarował wprowadzenie rozwiązań telemedycznych.

Wyzwania dla cyfryzacji systemu zdrowia okiem Medicover Polska

W czasie konferencji Medicover Polska przedstawił 13-letnie doświadczenia we wdrażaniu cyfrowych rozwiązań w opiece nad pacjentem, udowadniając, że świadczeniodawcy prywatni wprowadzają efektywne rozwiązania telemedyczne i mogą skutecznie uzupełnić system publiczny.

Firma wskazała też główne wyzwania, związane z cyfryzacją systemu w Polsce. Z perspektywy rynku opieki zdrowotnej szczególne znaczenie ma obecnie zwiększenie dostępu do usług medycznych. W systemie publicznym wprowadzane są głównie rozwiązania transakcyjne (e-zwolnienie, e-recepta, wkrótce e-skierowanie). Wspierają one realizację świadczeń leczniczych i ułatwiają pracę lekarza (o ile ma dostęp do zintegrowanego systemu EMR – elektronicznej dokumentacji medycznej), ale bez zmiany modelu opieki nad pacjentem nie spowodują poprawy dostępności lub obniżenia kosztów. Niektóre promowane rozwiązania, na przykład asystent medyczny, w niewielkim stopniu wesprą pracę lekarza, a niosą ryzyko fragmentacji ciągłości leczenia. Zdaniem Medicover skuteczniejsze mogłoby się okazać wprowadzenie wsparcia pracy lekarza dzięki jej automatyzacji (na przykład cyfrowy asystent głosowy) lub wykorzystanie sztucznej inteligencji.

– Cyfrowa transformacja w obszarze zdrowia w Polsce powinna być spójna i obejmować całość świadczeń i usług, niezależnie od formy finansowania. Należy pamiętać, że ponad połowa (57 procent) Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej jako jedynego świadczeniodawcy lub jako uzupełnienie NFZ (CBOS 2018). Wprowadzane w naszym kraju rozwiązania muszą zapewniać interoperacyjność i spójność w zakresie wymiany danych i dokumentów, standardu rozwiązań informatycznych, słowników i kodowania usług, ścieżki pacjenta i ciągłości leczenia w ramach całego obszaru opieki zdrowotnej, a nie tylko NFZ oraz świadczeń tradycyjnych (porada ambulatoryjna lub hospitalizacja) oraz telemedycznych – podkreślał dr n. med. Piotr Soszyński, dyrektor ds. strategicznego doradztwa medycznego Medicover.

Jak e-zdrowie może wspierać ciągłość opieki i koordynację leczenia? To ważny temat poruszany podczas Forum.

Piotr Soszyński zwracał uwagę, iż największym wyzwaniem jest koordynacja procesu diagnostyczno-leczniczego i przepływu informacji w skomplikowanych systemie różnych świadczeniodawców. Rozwiązania cyfrowe są zatem kluczowe. Jednak, aby procesy te działały sprawnie, musi zostać spełnionych kilka warunków: przede wszystkim dostęp do kluczowych danych (dokumentacja medyczna EMR) widoczny dla lekarzy POZ i specjalistów, komunikacja i konsultacje przypadków przez lekarzy różnych specjalności, a docelowo Internetowe Konto Pacjenta (dane nie tylko z NFZ). Całość procesu wymaga udostępnienia platformy medycznej dla pacjentów i aplikacji mobilnych.

Czytaj także: Innowacje w opiece nad pacjentem – ważny głos Medicover Polska podczas Forum Ochrony Zdrowia>>>

Dyrektor Piotr Soszyński, dając przykłady działania narzędzi cyfrowych, mówił, że w  Medicover Polska zdalnych porad medycznych w formie rozmowy telefonicznej, wideotelefonu lub czatu – używa ponad sto tysięcy osób i ta liczba stale rośnie.

– Natomiast praktycznie wszyscy korzystają z takich usług, jak przedłużenie recepty czy sprawdzenie skomentowanych przez lekarza wyników badań online – dodał.

Wyzwania i pomysły w ramach Digital Health Hackathon

Tegorocznemu Forum e-Zdrowia towarzyszył po raz pierwszy konkurs Digital Health Hackathon dla mikro-, małych- i średnich firm, w tym start-upów. Zadaniem uczestników było stworzenie rozwiązań dla wyzwań postawionych przez sponsorów konkursu.

Medicover Polska zaprosił uczestników do zbudowania modelu predykcyjnego określającego grupy pacjentów i proponowane ścieżki diagnostyczne w zależności od korelacji do poszczególnej grupy pacjentów. Wygrał zespół pracujący pod kierunkiem Kamila Sijko. Zwycięzcy zostali wybrani spośród pięciu zespołów, które przedstawiły różne, bardzo ciekawe podejścia do analizy danych, proponowania zmian i rozbudowy systemów Medicover Polska o nowe funkcjonalności, usprawniające pracę lekarzy i relacje między pacjentem a lekarzem. Zespół Kamila Sijko zaproponował system integrujący dane pacjentów w EMR, na przykład dotyczące epizodu choroby oraz przyjazną dla lekarza wizualizację. Pozwoliłoby to na szybką ocenę całej historii pacjenta. Dodatkowo – na podstawie analizy statystycznej dużej grupy podobnych pacjentów i algorytmów – lekarz otrzymałby rekomendacje, co do dalszego postępowania, między innymi jakie badanie należy zlecić lub który lek byłby najskuteczniejszy. Wybrane rozwiązanie ma szansę na wdrożenie, bo dobrze wpisuje się w potrzeby Medicover Polska.

Przeczytaj teraz

Enel-Med utworzy przychodnię w Wilanowie

Autor:
Dodano: 24.02.2016

Centrum Medyczne Enel-Med poinformowało o zawarciu 22 lutego 2016 roku umowy pomiędzy spółką zależną Enel-Invest a Spółdzielnią Inwestycji Mieszkaniowych „Ursynów”, dotyczącej wynajęcia pomieszczeń na potrzeby przychodni ogólnomedycznej.

Placówka będzie zlokalizowana w budynku Alto Wilanów przy alei Rzeczpospolitej w Warszawie.

Lokal zostanie przekazany do 31 października 2016 roku. Umowa została zawarta na 10 lat, począwszy od dnia wydania pomieszczeń.

Łączna wartość opłat czynszowych (określonych w umowie w euro) oraz opłat eksploatacyjnych (ustalonych w zł) w okresie 10 lat obowiązywania umowy wyniesie około 11.261.363.49 zł netto.

W styczniu 2016 Enel-Med otworzył dziewiątą placówkę medyczną działającą w Warszawie, która zlokalizowana jest przy ulicy Postępu 6, na parterze budynku Mokotów Plaza.

Centrum Medyczne Enel-Med S.A. to polska firma obecna na rynku usług medycznych od ponad 20 lat, oferująca pełną obsługę medyczną. Enel-Med opiekuje się pacjentem od konsultacji, przez diagnostykę, hospitalizację, operację, aż po rehabilitację.

Na ogólnopolską sieć medyczną Enel-Med składają się dwa szpitale zlokalizowane w Warszawie: Szpital Zacisze oraz Szpital Centrum, wieloprofilowe oddziały własne w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i we Wrocławiu oraz sześć specjalistycznych przychodni przyzakładowych, a także ponad 1400 placówek partnerskich na terenie całego kraju. Od 2014 roku w ramach Grupy Enel-Med funkcjonuje również Klinika Medycyny Estetycznej Estell, a od 2015 roku Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport.
 

Przeczytaj teraz

Telekonsultacje po angielsku w CM Medyk

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 15.03.2023

Centrum Medyczne Medyk z Rzeszowa zaoferowało zdalne konsultacje z lekarzem rodzinnym, prowadzone w języku angielskim. Konsultacje odbywają się w formie rozmowy telefonicznej.

W ramach takiej usługi lekarz pomoże rozwiązać problemy dotyczące układu oddechowego, układu krążenia, układu trawiennego, hormonalnego czy moczowego.

Konsultacje odbywają się z wykorzystaniem platformy telemedycznej MedykOnline. Są to konsultacje komercyjne.

Prywatna opieka medyczna to istotny filar systemu ochrony zdrowia w Polsce

Centrum Medyczne Medyk działa od ponad 30-tu lat, prowadzi sieć przychodni, 13 z nich działa w Rzeszowie, pozostałe w Mielcu, w Boguchwale, w Leżajsku, w Jasionce, w Łączkach Kucharskich, w Sędziszowie Małopolskim, a także dwie stacje dializ – w Leżajsku oraz w Rzeszowie.

Placówki Centrum oferują świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, konsultacje specjalistyczne, usługi stomatologiczne, medycynę pracy, badania diagnostyczne oraz zabiegi rehabilitacyjne.

Od stycznia 2022 roku Centrum prowadzi szpital w miejscowości Zimna Woda, który oferuje świadczenia w zakresie chirurgii, ortopedii i traumatologii oraz laryngologii dorosłych i dzieci.

Właścicielem Centrum Medycznego Medyk jest lekarz Stanisław Mazur.

Przeczytaj teraz

Tomma: druga pracownia rezonansu magnetycznego w Warszawie

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 18.08.2019

Tomma Diagnostyka Obrazowa otworzyła drugą pracownię rezonansu magnetycznego w Warszawie. Placówka wyposażona została w nowoczesny sprzęt – GE Creator 1,5 T, zapewniający najwyższą jakość obrazowania.

W trosce o komfort pacjentów podczas badania w aparacie zastosowano innowacyjny system audio. Aparat wyposażony jest także w technologię Propeller, której zastosowanie umożliwia wykonywanie badań dowolnej anatomii, w dowolnej płaszczyźnie również u osób, które nie mogą leżeć nieruchomo.

W nowej pracowni rezonansu magnetycznego w Warszawie możliwe jest wykonanie szerokiego spektrum badań, również Whole Body Scan, czyli badania całego ciała.

Tomma prowadzi pracownie diagnostyki obrazowej (tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, RTG, USG), na terenie całej Polski. Pracownie spółki działają między innymi w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Raciborzu czy Ostrowie Wielkopolskim.

Na początku sierpnia 2019 została otwarta nowa pracownia diagnostyczna Tomma w Zabrzu.

Czytaj na ten temat: Tomma Diagnostyka Obrazowa: nowa pracownia w Zabrzu>>>

Pracownie diagnostyczne zostały założone przez spółkę KIE, która w 2015 roku zmieniła nazwę na Tomma Diagnostyka Obrazowa sp. z o.o., a od roku 2016 roku funkcjonuje jako Tomma Diagnostyka Obrazowa S.A. Firma działa na rynku od ponad 25 lat.

W roku 2014 właścicielem spółki został Fundusz Tar Heel Capital.

Przeczytaj teraz

Warszawa: CM Krajmed otworzyło centrum hiperbarii

Autor:
Dodano: 10.06.2017

Pod koniec maja 2017 w Centrum Medycznym Krajmed w Warszawie zostało otwarte centrum hiperbarii, które oferuje terapie tlenowe w komorze hiperbarycznej pod ciśnieniem nawet 3 ATA. Do dyspozycji pacjentów jest jednoosobowa komora firmy Baroxhbo.

Terapia hiperbaryczna (HBOT)  to nieinwazyjna metoda leczenia chorób i dolegliwości polegająca na oddychaniu 100-procentowym tlenem podawanym w warunkach zwiększonego ciśnienia. Zabieg jest bezbolesny – pacjent wdycha leczniczy tlen w specjalnie skonstruowanej komorze hiperbarycznej pod okiem wykwalifikowanego personelu.

Przebywanie w komorze hiperbarycznej skutecznie wysyca tkanki tlenem, który przenika do czerwonych krwinek. Jego stężenie zwiększa się także w osoczu, układzie limfatycznym i płynie mózgowo – rdzeniowym. Dzięki podwyższonemu ciśnieniu tlen dociera do miejsc, do których na co dzień nie ma szans się przedostać.

Centrum Krajmed oferuje konsultacje specjalistyczne w ponad dwudziestu poradniach, między innymi w zakresie onkologii, psychiatrii, pulmonologii, kardiologii, nefrologii, okulistyki, chirurgii plastycznej czy alergologii.

Placówka zajmuje się diagnostyką i leczeniem osteoporozy, chorób metabolicznych kości, choroby zwyrodnieniowej stawów, reaktywnych zapaleń stawów, zakażeń atopowych (w tym wywołanych przez chlamydie).

Krajmed posiada także oddział szpitalny, składający się z pięciu 1- i 2-osobowych sal, oraz pełnowymiarowy blok operacyjny. Rocznie wykonuje się tutaj około 1000 operacji. Specjalnością placówki są endoskopowe operacje laryngologiczne. W centrum wykonywane są także operacje z zakresu estetyki nosa i twarzy.

Centrum Medyczne Krajmed mieści się w budynku Centrum Handlowego Land przy ulicy Wałbrzyskiej.

Placówkę prowadzi Krajmed Centrum Nowoczesnej Laryngologii spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. Prezesem zarządu spółki z o.o. jest dr n. med. Marek Krajewski.

Przeczytaj teraz

Indexmedica: pozwolenie na budowę nowej kliniki w Krakowie

Autor:
Dodano: 5.06.2014


Spółka Indexmedica otrzymała pozwolenie na budowę dotyczące działki przy ulicy Chełmońskiego w Krakowie. Pozwolenie zostało wydane na budowę obiektu usługowego z dodatkową kondygnacją. Spółka planuje na tym terenie budowę nowej kliniki.

Indexmedica prowadzi w Krakowie placówkę przy ulicy Czapińskiego 2. Oferuje szeroki zakres usług stomatologicznych, zarówno dla klientów polskich jak i zagranicznych. Poza usługami dentystycznymi pomaga klientom spoza Polski w rozliczeniu kosztów leczenia z ubezpieczycielami, w organizacji przelotu, rezerwacji noclegu, a także w organizacji czasu wolnego.

Spółka planuje także rozszerzenie działalności o usługi hotelowe. W tym celu prowadzi prace adaptacyjne w budynku przy ulicy Wygody w Krakowie.  Pracuje też nad projektem budowlanym dotyczącym hotelu wraz z restauracją przy ulicy Starowiślnej w Krakowie.

Indexmedica działa od 2006 roku. Rok 2013 był rokiem trudnym dla Grupy kapitałowej Indexmedica S.A. z powodu wzrastającej konkurencji na rynku usług stomatologicznych, w szczególności na rynku turystyki medycznej. Grupa odnotowała w roku 2013, w porównaniu do roku poprzedniego, znaczący spadek przychodów oraz zysków.

Przeczytaj teraz