BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Pracodawcy RP: ochrona zdrowia powinna być na pierwszym miejscu w KPO

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 1.07.2021

Pracodawcy RP nadal podtrzymują swój postulat, aby ochrona zdrowia była na pierwszym miejscu w Krajowym Planie Odbudowy, mówimy o wysokości nakładów finansowanych ze środków UE – mówił dr Andrzej Mądrala, Wiceprezydent Pracodawców RP, podczas odwróconego wysłuchania Krajowego Planu Odbudowy dotyczącego komponentu D – efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia. 

– To koło ratunkowe, które jest niezbędne do tego, aby pracodawcy, którzy organizują system ochrony zdrowia, mieli rzeczywistą pomoc w poprawie dostępności do świadczeń. Liczymy na to, że KPO pomoże odbudować zdrowie Polaków – przekonywał Wiceprezydent Andrzej Mądrala. 

Podkreślał również, że dług zdrowotny, związany z Covid-19, wciąż narasta w związku z kryzysem związanym z pandemią i wymaga zabezpieczenia dodatkowych nakładów na ochronę zdrowia.  

– Dzisiaj już chyba nie musimy nikogo przekonywać, że zdrowie jest najważniejsze. A ograniczenia, którym zostaliśmy poddani, pokazują, że inwestowanie w opiekę zdrowotną jest niezwykle ważne, bo to gwarantuje nam zdrowe społeczeństwo, zabezpiecza gospodarkę i pomaga pracownikom, aby aktywnie uczestniczyli w życiu zawodowym – zaznaczał. 

Dlatego w ocenie Pracodawców RP konieczne jest skoncentrowanie większej uwagi na rozwiązaniach dedykowanych pacjentom, a nie administracji rządowej.  

Czytaj także: Zdrowa przyszłość. Rozwój systemu ochrony zdrowia do roku 2030 – projekt uchwały w sprawie polityki publicznej >>>

– Niestety w KPO zabrakło rozwiązań, które wspierają nowe rodzaje świadczenia usług zdrowotnych, co stoi w sprzeczności z koncepcją reform, które powinny być przez KPO promowane. – I tutaj powiedzmy jasno – leki, technologie medyczne – również nielekowe i zdrowie cyfrowe stają się w coraz większym stopniu integralną częścią nadrzędnych metod leczenia. Dlatego też poprawa i zwiększenie dostępu do świadczeń zdrowotnych, do innowacyjności, do e-zdrowia – to obszary, które wymagają doprecyzowania – mówił. 

Pracodawcy RP podtrzymują wyrażone już wielokrotnie stanowisko, że w KPO powinny znaleźć się takie rozwiązania, jak tworzenie modeli opieki koordynowanej, tworzenie rozwiązań e-zdrowia w zakresie zdalnego koordynowania opieki nad pacjentem w okresie okołooperacyjnym, wdrażanie rozwiązań pozwalających na zdalny monitoring pacjenta z chorobami przewlekłymi, uwzględnienie infrastruktury teleinformatycznej, robotyki medycznej oraz chirurgii małoinwazyjnej, zapewnienie dostępu do nowoczesnych technologii nielekowych pozwalających na wczesną diagnostykę czy poprawa dostępu pacjentów do nowoczesnych terapii lekowych.

Postulują aby częścią KPO była modyfikacja sposobu finansowania świadczeń zdrowotnych w kierunku koncepcji opieki zdrowotnej opartej o wyniki, wsparcie sektora technologii nielekowych i sektora farmaceutycznego – wdrożenie systemu zachęt dla inwestowania w prace badawczo-rozwojowe, badania kliniczne oraz produkcję w Polsce, bezzwrotne wsparcie finansowania na rozwój przemysłu farmaceutycznego i technologii nielekowych,  możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego na rozwój przemysłu medycznego już od IV kwartału 2021 roku, uwzględnienie konieczności stworzenia i upowszechnienia jakościowych rejestrów medycznych, konsekwentne zwiększanie finansowania innowacyjnych technologii medycznych i wprowadzanie ich do publicznego finansowania, a także skrócenie długości procesów refundacyjnych dla nowych technologii medycznych. 

– Jesteśmy ogromnymi zwolennikami tego, co może dać nam KPO, jesteśmy do dyspozycji, zapewne będą nam towarzyszyć koledzy z innych organizacji pracodawców, z którymi spotykamy się w ramach tzw. 'doraźnego zespołu covidowego’ Rady Dialogu Społecznego czy też Trójstronnego Zespołu ds. ochrony zdrowia przy ministrze zdrowia – zakończył Andrzej Mądrala. 

Czytaj także: W Krajowym Planie Odbudowy zdrowie powinno być na pierwszym miejscu>>>

Przeczytaj teraz

Medal Solidaności Społecznej dla CM BetaMed

Autor:
Dodano: 29.01.2017

Centrum Medyczne BetaMed z Katowic otrzymało Medal Solidarności Społecznej. Nagroda przyznawana jest od 2006 roku przez Business Centre Club. Wyróżnienie otrzymują osoby, które w szczególny sposób angażują się społecznie, pomagają potrzebującym i propagują ideę społecznej odpowiedzialności biznesu.

Medal odebrała w trakcie Gali Liderów Polskiego Biznesu 21 stycznia 2017 prezes BetaMed SA, Beata Drzazga.

Centrum BedaMed angażuje się w działania społeczne. W 2016 roku placówka dołączyła do grona Firm z Sercem – programu dla małych i średnich firm, które wspierają UNICEF i wspólnie dbają o lepszą przyszłość dzieci, angażując się w programy pomocy w najbiedniejszych krajach świata.

BetaMed. oferuje pobyty dzienne i całodobowe dla seniorów, opiekę nad pacjentami wentylowanymi mechanicznie, rehabilitację dla osób w każdym wieku oraz usługi lekarzy specjalistów.

BetaMed Medical Active Care zapewnia długoterminową, całodobową i dzienną opiekę nad osobami w podeszłym wieku, cierpiącymi na choroby przewlekłe lub mającymi problemy z wykonywaniem codziennych czynności i ogólną sprawnością. Podczas pobytów pacjenci otrzymują kompleksową opiekę pielęgniarek, opiekunów i terapeutów oraz indywidualną rehabilitację.

W zakresie długoterminowej wentylacji mechanicznej BetaMed posiada Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla pacjentów dorosłych, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla dzieci i młodzieży oraz oferuje także pobyty opiekuńczo-lecznicze. Opieką obejmuje kilka tysięcy osób w ramach pielęgniarskiej opieki długoterminowej oraz opieki długoterminowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie.

BetaMed S.A. działa od 2001 roku, zatrudnia prawie 3 tysiące osób w ramach 84 filii na terenie 11 województw. Głównym kierunkiem działań są objęte kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze. Poza podstawową działalnością oferuje również usługi prywatne dla osób nieobjętych ubezpieczeniem oraz dla firm, które potrzebują kadry medycznej.

Przeczytaj teraz

Forum IT i Forum Telemedycyny – synergia zagadnień i ścisła współpraca

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 22.02.2018

Andrzej Osuch
Przewodniczący Forum IT i Forum Telemedycyny Pracodawców Medycyny Prywatnej

Forum IT i Forum Telemedycyny to grupy tematyczne działające w ramach związku Pracodawcy Medycyny Prywatnej, ściśle ze sobą współpracujące ze względu na liczne synergie poruszanych zagadnień.

Współczesna informatyka medyczna (Healthcare IT) nie zajmuję się już wyłącznie obsługą technologiczną usług medycznych, ale koncentruje się na cyfrowej transformacji całych procesów w obszarze opieki zdrowotnej. Oznacza to coraz większe zaangażowanie IT w realizację celów biznesowych podmiotów medycznych oraz udział w kreowaniu całych rozwiązań produktowych, których realizacja staje się możliwa dopiero dzięki wykorzystaniu nowych technologii.

Tak dzieje się na przykład w obszarze planowania opieki, zarządzania ścieżką pacjenta, zaangażowania pacjenta w proces leczenia, monitorowania jakości czy właśnie w telemedycynie.

Agenda Forum IT to zatem przekrojowe zagadnienia dotyczące elektronicznej dokumentacji medycznej, standardów interoperacyjności, identyfikacji elektronicznej, uwierzytelniania, podpisu elektronicznego, jak również bezpieczeństwa informacji, w tym cyberbezpieczeństwa.

Z kolei celem Forum Telemedycyny jest budowanie świadomości rynku na temat korzyści wynikających z telemedycyny, monitorowanie i opiniowanie telemedycznych regulacji prawnych w całym przebiegu procesu legislacyjnego, reprezentowanie środowiska pracodawców wobec instytucji zewnętrznych, jak również bieżąca komunikacja i współpraca pomiędzy podmiotami tworzącymi Forum.

Oba fora delegują ekspertów i przedstawicieli do rynkowych inicjatyw interdyscyplinarnych oraz ciał kolegialnych związanych z szeroko pojętym e-zdrowiem, takich jak na przykład Rada ds. Interoperacyjności, zespoły robocze Kodeksu Branżowego RODO czy konsultacje społeczne w ramach rządowych projektów e-Zdrowia.

Formuła działalności forów to otwarte spotkania warsztatowe oraz praca w grupach roboczych powoływanych w ramach danych inicjatyw.

 

Przeczytaj teraz

Alert konsultacyjny

Autor:
Dodano: 7.12.2016

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przekazała do konsultacji projekty taryf dotyczące ośmiu rodzajów świadczeń gwarantowanych. Uwagi można przekazywać do 13 grudnia 2016 roku.

AOTMiT przekazała do konsultacji projekty taryf z następujących zakresów:
   – świadczenia gwarantowane obejmujące zabiegi artroskopowe finansowane w  ramach JGP: H21–H23
   – świadczenia gwarantowane związane z ciążą i porodem finansowane w ramach JGP: N01–N13,
   – świadczenia gwarantowane obejmujące zabiegi z zakresu elektrofizjologii serca finansowane w ramach grupy JGP: E31–E33, E37,
 – świadczenia gwarantowane obejmujące diagnostykę i leczenie zachowawcze chorób układu krążenia finansowane w ramach grupy JGP: E50, E51, E55, E59, E71, E72, E7–E88,
 – świadczenia gwarantowane obejmujące zabiegi rekonstrukcyjne deformacji układu kostno-stawowego u dzieci finansowane w ramach JGP: H92
  – świadczenia gwarantowane obejmujące amputacje kończyn finansowane w  ramach grup JGP: H72–H74,
  – świadczenia gwarantowane obejmujące żywienie dojelitowe z zastosowaniem mleka modyfikowanego, odciągniętego mleka matki lub mleka z banku mleka kobiecego w populacji wcześniaków do ukończenia 4 tygodnia życia wieku korygowanego oraz chorych noworodków, które nie mogą być karmione piersią,
  – świadczenia gwarantowane obejmujące mechaniczne wspomaganie serca  sztucznymi komorami.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji: http://www.aotm.gov.pl

Uwagi na formularzach opublikowanych na stronie AOTMiT można składać do 13 grudnia 2016 roku.

Przeczytaj teraz

Alert legislacyjny

Autor:
Dodano: 7.11.2014


20 października 2014 roku opublikowane zostały zmiany rozporządzeń ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, leczenia szpitalnego oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Teksty rozporządzeń dostępne są na stronach:

http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2014/1440/1
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2014/1441/1
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2014/1442/1

Zmiany mają na celu między innymi zwiększenie zakresu badań, które może zlecić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, modyfikację definicji lekarza przyjmującego deklarację wyboru, rozszerzenie katalogu warunków udzielania świadczeń gwarantowanych w zakresie hospitalizacji i hospitalizacji planowej w związku z realizacją leczenia onkologicznego, nałożenie nowych obowiązków na świadczeniodawców dotyczących  opracowania i wdrożenia procedur z zakresu leczenia bólu, oceny geriatrycznej pacjenta, zapobiegania zakażeniom szpitalnym, a także rozwinięcie wykazu świadczeń gwarantowanych oraz szczegółowych warunków realizacji świadczeń gwarantowanych i wprowadzenie modyfikacji w zakresie definicji lekarza w trakcie specjalizacji, lekarza z I stopniem specjalizacji i wprowadzenie definicji psychoonkologa.

Nowe przepisy przewidują także nałożenie nowych warunków działania dla świadczeniodawców realizujących diagnostykę onkologiczną i leczenie onkologiczne oraz  modyfikację w zakresie definicji lekarza w trakcie specjalizacji poprzez obniżenie dotychczasowych wymagań.

Zasadnicza część regulacji wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku.

Niniejsze opracowanie ma charakter informacyjny i nie powinno być traktowane jako doradztwo prawne. W razie problemów z realizacją obowiązku, prosimy o kontakt z Kancelarią w celu uzyskania niezbędnej pomocy.

www.fandk.com.pl

 

Przeczytaj teraz

Scanmed Multimedis zabezpiecza Tour de Pologne

Autor:
Dodano: 12.07.2012


Scanmed Multimedis będzie zabezpieczać ostatni, finałowy etap wyścigu  Tour de Pologne. Jest to już 69 wyścig. Scanmed Multimedis zabezpiecza go już po raz drugi. Kolarze zmagać się będą z 7-etapową trasą rozpoczynającą się w Karpaczu, a kończącą się w Krakowie.

– Powierzenie nam bezpieczeństwa uczestników tak znaczącego wydarzenia jest potwierdzeniem wysokich kompetencji i doświadczenia Scanmed Multimeids – każdego roku zabezpieczamy ponad 120 najważniejszych wydarzeń kulturalnych i sportowych. Współpracujemy z licznymi organizacjami sportowymi, m.in. jesteśmy świadczeniodawcą usług dla Wisły Kraków i Towarzystwa Sportowego Wisła, Partnerem Medycznym Polskiego Związku Narciarskiego oraz Partnerem Medycznym wydarzeń sportowych organizowanych przez Miasto Kraków – mówi Joanna Szyman, Prezes Zarządu Scanmed Multimedis SA.

Tour de Pologne jest najważniejszym wyścigiem kolarskim w Polsce. Od 2005 roku został włączony do cyklu imprez UCI Pro Tour (cykl najważniejszych imprez kolarskich). Każdego roku  trasę wyścigu obserwuje ponad 3 mln Polaków.

Scanmed Multimedis posiada wieloletnie doświadczenie jako dostawca usług medycznych w obszarze zabezpieczania medycznego imprez masowych. Dotychczas firma odpowiadała za obstawę medyczną m.in.: Mistrzostw Polski w skokach narciarskich w Szczyrku, LOTOS Poland Tour FIS Grand Prix, Cracovia Interrun.
Scanmed Multimedis prowadzi działalność od 2000 roku. Główne obszary działalności to ambulatoryjna opieka medyczna, diagnostyka obrazowa oraz opieka wyjazdowa. Specjalizuje się w zapewnianiu opieki medycznej, zarówno dla osób prywatnych, jak i klientów instytucjonalnych. Do Scanmed Multimedis należy także Szpital Św. Rafała w Krakowie.

 

Przeczytaj teraz